منوی اصلی
اطلاعات جامع
در دنیای علم ، بروز باشید
 • Ali Zp & Mohammad Zp چهارشنبه 7 اسفند 1398 13:04 نظرات ()
  شروع سخنرانی باید با ارائه‌ی مروری کلی از آنچه قرار است مطرح شود، مخاطب را متقاعد کند که سخنرانی‌ شما مرتبط و مفید خواهد بود. شروع سخنرانی بهترین فرصت برای متقاعد کردن دیگران است تا به آنها نشان دهد که شما سخنی ارزشمند برای گفتن دارید. یک شروع سخنرانی مطلوب باید دارای پنج ویژگی مهم باشد: جلب توجه مخاطب؛ معرفی موضوع؛ توضیح ارتباطش با مخاطب؛ بیان قضیه یا هدف سخنرانی؛ و چکیده‌ای از نکات اصلی. در پایان مقدمه، مخاطب باید بداند که شما به چه سویی می‌روید و سخنرانی‌تان چه مسائلی را پوشش خواهد داد. اگر سخنرانی ترغیب‌کننده ارائه می‌دهید، مسئله‌ی خود را در مقدمه بیان کنید. اگر در حال ارائه‌ی سخنرانی آموزنده‌ای هستید، توضیح دهید که چه‌چیزی به مخاطب خواهید آموخت.

  هنگامی که مقدمه‌ی خود را می‌نویسید، تلاش کنید به این پرسش‌ها پاسخ دهید:

  گستره‌ی ارائه‌تان چیست؟ موضوع‌تان چقدر محدود یا گسترده است؟ چطور به مخاطب ربط دارد؟ اهمیتش برای مخاطب چیست؟ آیا هیچ دیدگاه جدید یا چشم‌اندازهای خاصی دارید که به بحث موجود درباره‌ی موضوع‌تان بیفزایید؟ چرا مخاطب به جای افراد دیگر باید به شما گوش دهد؟ آیا به مخاطب اطلاعاتی می‌دهید یا بحثی دارید؟

  نقشه‌ی راه

  تا رسیدن به پایان مقدمه، شما باید مروری خلاصه از نکات اصلی خود ارائه دهید. این «نقشه‌ی راه» به مخاطب کمک خواهد کرد تا نکات اصلی را در زمینه‌ی هدف بزرگ‌ترِ شما بفهمد. بدون پیگیری نقشه‌ی راه، مخاطب در معرض سردرگمی در میانه‌ی راه قرار می‌گیرد. شروع سخنرانی خوب، بهترین راه برای اطمینان از انتقال پیام‌تان است.

  به طور خلاصه، شروع سخنرانی باید:

  • مخاطب را به دام بیندازد.
  • موضوع‌تان را توصیف کند.
  • توضیح دهد که موضوع‌تان چطور به مخاطب ربط دارد.
  • اهمیت موضوع را تشریح کند.
  • اعتبار بیافریند: شما چه صلاحیتی برای بحث درباره‌ی این موضوع دارید؟
  • نوآوری شما را بیان کند: چه چیز جدید یا خاصی درباره‌ی دیدگاه‌تان وجود دارد؟
  • نقشه‌ی راهی از سخنرانی‌تان فراهم کند.
  • نکات اصلی‌تان را خلاصه کند.
  • قضیه یا هدف‌تان را بیان کند.

  نگارش مقدمه

  اگر حکایت، نقل‌قول، پرسش، یا «تله‌»ی دیگری دارید که الهام‌بخش شما برای نوشتن مقدمه است، از آن بهره بگیرید. الهام خود را مسلم فرض نکنید! در برخی موارد، داستان سرایی مناسب، توالی طبیعی‌ای برای طرح نکات اصلی شما ایجاد می‌کند و به‌سادگی سخنرانی را به کار می‌اندازد؛ در غیر اینصورت، شاید راحت‌تر باشد که پس از نوشتن درباره‌ی نکات اصلی‌تان، نگارش مقدمه را آغاز کنید. پردازش نکات اصلی، مقصد سخنرانی را مشخص می‌کند و بهتر است که پیش از شروع، ایده‌ی مشخصی داشته باشید که به کجا می‌روید.

  جلب توجه و علاقه

  برای جلب توجه و علاقه‌ی مخاطب در شروع سخنرانی مقدمه‌ای انفجاری بنویسید و سپس، مروری سریع از سخنرانی‌تان ارائه دهید.

  سخنرانی اساسا هنر متقاعدکردن مخاطب است؛ حتی وقتی نامحتمل است که به شما گوش بدهد. چطور می‌توانید شنوندگان خود را از دغدغه‌های روزمره‌شان دور کنید؟ چه‌چیز شما را به جذاب‌ترین فرد در زندگی‌شان -دست‌ِکم تا وقتی که سخنرانی‌تان تمام شود- تبدیل می‌کند؟ شما باید سریع و هوشمندانه عمل کنید؛ چون برخوردهای اولیه معمولا همه‌ی برخوردهای بعدی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند. شروع سخنرانی شما تمایل مخاطب را به گوش‌دادن تعیین می‌کند. بنابراین، یاد بگیرید که چطور شروعی انفجاری داشته باشید و از این حقیقت به نفع خود بهره ببرید.

  راهبردهایی برای شروع سخنرانی

  هشت راه برای شروع سخنرانی ماهرانه عبارت‌اند از:

  ۱. توضیحی تحریک‌آمیز یا بحث‌برانگیز بدهید

  شما سپس می‌توانید از این موضع افراطی عقب‌نشینی کنید؛ اما جدل، راهی مؤثر برای جلب توجه مخاطب است.

  نمونه: ایالات متحده‌ی آمریکا باید با اِعمال جریمه برای والدینی که بیشتر از یک فرزند دارند، جمعیت خود را کنترل کند.

  ۲. حقیقتی غافلگیر‌کننده یا نادر بگویید

  نمونه: آیا می‌دانستید که خوردن بلوبری می‌تواند با تقویت پیام‌رسان‌های عصبی در مغزتان، شما را واقعا باهوش‌تر کند؟

  ۳. با یک نقل‌قول آغاز کنید

  اگر خودتان نمی‌توانید به جمله‌ای که توجه مخاطبان را جلب کند بیندیشید، از منابع بیرونی کمک بگیرید (البته با اسناد مناسب).

  نمونه: اسکار وایلد (Oscar Wilde) می‌گوید: «همیشه دشمنانت را ببخش؛ هیچ‌چیز بیشتر از این، آنها را نمی‌رنجاند.»

  ۴. با حکایتی کوتاه آغاز کنید

  نمونه: در روزی سرد و بارانی، از خانه به سمت محل کارم رانندگی می‌کردم که گربه‌ای لاغر را کنار جاده دیدم. دنده‌هایش از زیر پوستِ کثیف و چرک‌شده‌اش بیرون زده بود؛ کاملا مشخص بود که خیلی گرسنه است. در لحظه تصمیم گرفتم که برای این گربه خانه‌ای پیدا کنم؛ توقف کردم و او را برداشتم و در صندلی شاگرد نشاندم و مسیری را شروع کردم که زندگی‌ام را به طریقی تغییر داد که هرگز نمی‌توانستم تصور کنم.

  ۵. درباره‌ی ارتباط موضوع‌تان با مخاطب بحث کنید

  نمونه: غذاهایی که از نظر ژنتیکی تغییر یافته‌اند، همه‌ی فروشگاه‌های مواد غذایی را در سراسر کشور پر کرده‌اند؛ امروزه پرهیز از آنها ممکن نیست. اگر امروز چیزی خورده‌اید، چیزی خورده‌اید که از نظر ژنتیکی تغییر یافته است.

  ۶. در برابر موضوعی مشخص جبهه بگیرید

  به یک «مرد پوشالی» یا «مخالف ساختگی» مبهم حمله نکنید؛ روشن و واضح باشید.

  نمونه: تشریفات اداری و کاغذبازی‌های بیهوده‌ی این دانشگاه هر روز دست‌وپاگیرتر می‌شوند.

  ۷. موقعیت خودتان را در بحث جاری محکم کنید

  نمونه: فرهنگ جمعی در حال نفوذ به محیط‌های کاری است که مشارکت در گروه را تشویق می‌کنند؛ مانند طرح‌های فضای اداری باز و محیط‌های گروهی جالب. شرکت ما در برابر این گرایش مقاومت کرده است. ما هنوز مجموعه‌ای قدیمی از اداره‌هایی با درهای بسته داریم که از چهارگوشه‌هایی با دیوارهای بلندِ محصور مانند کندوی زنبورعسل تشکیل شده‌اند! نتیجه‌ی این امر چیست؟ روشن است! کارکنان ما هیچ‌گاه با هم معاشرت نمی‌کنند! به نظرم، زمان آن رسیده است که به درک تازه‌ای از محیط کار و تأثیر صمیمیت در بهره وری نیروی کار برسیم.

  ۸. پرسشی مطرح کنید

  نمونه: آخرین باری که پولی به یک نهاد خیریه اهدا کردید، چه زمانی بود؟

  تکرار

  تکرار خسته‌کننده است؛ درست است؟ چه کسی می‌خواهد چیزی را بیش از یک‌بار بشنود؟ در واقع، سخنرانان باتجربه و هوشمند درمی‌یابند که تکرار نباید حشو و زاید باشد؛ تکرار باید کاملا بجا و هوشمندانه باشد و نقش تأکیدی و جلب‌کننده داشته باشد. در این فرهنگ حواس پرتی، گزینش واژه، عبارت یا ایده‌ای جذاب و برگشتن به آن در طول سخنرانی‌تان می‌تواند به مخاطب کمک کند تا میان نکات گوناگون ارتباط برقرار کند. فکر کنید که گوش‌دادن به آهنگی خوب چه حسی دارد: هر بیتی با سرودی جدید داستانی می‌سازد و بعد بیتِ تکرارشونده به زمینه‌ی آهنگ برمی‌گردد. در اینجا تکرار خسته‌کننده نیست؛ بلکه بر جذابیت موضوع و ماندگاری آن در ذهن مخاطب می‌افزاید.

  الهام‌گیری

  اگر ایده‌ای ندارید و گیر کرده‌اید، برای الهام‌گرفتن با سخنرانان دیگر گفت‌وگو کنید. اگر در سایت‌های مرجعِ ویدئو مانند یوتیوب یا ویمِئو (Vimeo) به دنبال سخنرانی بگردید، می‌توانید سخنرانان ماهری را ببینید که با همان مشکلات شما درگیر هستند. برای خودتان تصمیم بگیرید که چه چیزی راهگشاست و چه چیزی مؤثر نیست.

  اعتبارسازی

  برای ایجاد اعتبار، سخنران باید با ارائه‌ی خودش به عنوان مرجعی در موضوع، اعتماد و احترام مخاطب را به دست آورد.

  در حوزه‌ی سخنرانی، پیام از پیام‌رسان جداشدنی نیست. اگر مخاطب به شما اعتماد نکند، به شما گوش نخواهد کرد. متأسفانه، اعتماد مخاطب غالبا بر اساس عواملی ظاهری، احمقانه و نامرتبط و به‌ندرت بر پایه‌ی دغدغه‌های درست شکل می‌گیرد. غلبه بر برخوردهای نخست دشوار است و مخاطب پیش از اینکه حتی فرصتی برای معرفی خود داشته باشید، بی‌رحمانه قضاوت‌تان می‌کند. برای جلب اعتماد و احترام مخاطب، تنها آماده‌کردن یک سخنرانی خوب کافی نیست؛ همچنین باید خودتان را آماده کنید. ایجاد اعتبار شاید مانند وظیفه‌‌ای مهیب به نظر برسد. به هرحال، افراد گوناگون به دنبال چیزهای متفاوتی هستند. چطور امکان دارد که بتوانید همگی آنها را راضی کنید؟ خوشبختانه، سخنرانان می‌توانند با تکیه بر مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های کلی، در موقعیت‌های گوناگون اعتبار کسب کنند.

  خود ارائه‌گری

  خود ارائه‌گری عاملی مهم در اعتبار سخنران است. راهبردهای زیر می‌تواند اعتبار و احترام ویژه‌ای را برای سخنرانان از سوی مخاطبان‌شان به ارمغان آورد:

  1. لباس مناسب بپوشید. از میزان رسمی‌بودن موقعیت آگاه باشید و نحوه‌ی پوشش‌تان را بر همان اساس تعیین کنید. ساده باشید: الگوهای زرق‌وبرق‌دار، رنگ‌های روشن، جواهرات پرزرق‌وبرق و پوشش‌های بدن‌نما شاید باعث حواس پرتی مخاطبان از پیام شما شوند. وقتی تردید دارید، بر پوشش حرفه‌ای رسمی تکیه کنید.
  2. به مخاطب نگاه کنید. سخنرانانی که با مخاطب ارتباط چشمی برقرار می‌کنند، گشاده‌روتر، قابل‌اعتمادتر و با اعتمادبه‌نفس‌تر به نظر می‌رسند. حتی اگر از روی نوشتار می‌خوانید یا از کارت‌های یادداشت کمک می‌گیرید، هر از گاهی، نگاه‌تان را بالا بیاورید تا ارتباط‌تان را با مخاطب حفظ کنید.
  3. با صدایی رسا، واضح و با اعتماد به نفس سخن بگویید. اگر شما اعتمادبه‌نفس داشته باشید، مخاطب به‌سادگی آن را درک می‌کند.
  4. اعتبار خود را بیان کنید. مخاطب به شما راحت‌تر اعتماد خواهد کرد اگر بتوانید ثابت کنید که افراد دیگر هم برای تخصص‌تان ارزش قائل هستند. اعتبار شامل مدارک مرتبط، گواهینامه‌ها، تقدیرنامه‌ها، توصیه‌نامه‌ها، تجربه‌های کاری، فعالیت‌های داوطلبانه و انواع دیگر دستاوردهای فردی هستند.
  5. ارتباط شخصی خود را با موضوع‌ آشکار کنید. موضوع چه اهمیتی برای شما دارد؟ این موضوع چطور بر زندگی‌تان اثر گذاشته است؟ اگر مناسب است، داستانی شخصی تعریف کنید که رابطه‌تان را با موضوع تشریح کند.
  6. با مخاطب زمینه‌ای مشترک بسازید. چه مشکلات مشترکی دارید؟ اهداف مشتر‌ک‌تان چیست؟

  ابراز شایستگی

  چرا مخاطب باید به آنچه شما می‌گویید، گوش دهد؟ بارِ اثبات این موضوع بر دوش شماست؛ پس باید درباره‌ی ارزش تجربه، آموزش یا پژوهش خود بحث کنید و آن را برای مخاطب روشن کنید. به مخاطب بگویید که چطور به مرجعی قابل‌اعتماد در موضوع‌ِ مورد بحث تبدیل شده‌اید. با این حال، انتظار نداشته باشید که همه به‌سادگی سخن‌تان را بپذیرند؛ از منابع بیرونی برای افزایش اعتبارتان بهره بگیرید. تشریح کنید که شما با بحث‌های مربوط به موضوع‌ آشنا هستید. به مراجع دیگر در موضوع‌ سخنرانی اشاره کنید یا از آنها نقل‌قول کنید تا نشان دهید که با فعالیت‌های آنها به‌خوبی آشنایی دارید. همچنین، به مخاطب نشان دهید که می‌فهمید چطور موضوع‌تان در زمینه‌ای بزرگ‌تر جا می‌گیرد. به پیشینه‌ی موضوع و کارکردش در زمینه‌ها یا فرهنگ‌های دیگر نگاه کنید. اصل وینستون چرچیل: «هرچه‌بیشتر به‌عقب بنگرید، احتمالا جلو را بیشتر خواهید دید.» استدلالی عالی برای رابطه‌ی میان زمینه و حکمت است.

  1. مرجع شایستگی خود را در این موضوع بیان کنید:‌ تجربه، آموزش یا پژوهش
  2. به مراجع بیرونی ارجاع دهید.
  3. درک‌ و دریافت‌تان را از زمینه‌ی بزرگ‌تر به مخاطب نشان دهید.

  کسب اعتبار از مخاطب شکاک

  اگر با مخاطبی شکاک یا مخالف صحبت می‌کنید، با ایجاد زمینه‌‌ای مشترک آغاز کنید. به باورها و ارزش‌های مشترک متوسل شوید و هدفی را مشخص کنید که همگی بر آن توافق دارید. به این هدف مشترک در طول سخنرانی‌تان بارها ارجاع دهید تا به مخاطب یاد‌آوری کنید که در نهایت، شما هم همان چیز را می‌خواهید که او می‌خواهد. به افراد دودل نشان دهید که با اشتیاقی صادقانه، انگیزه پیدا کرده‌اید تا بهترین پاسخ را بیابید و در نتیجه، با دقت و هوشمندی، دیدگاه‌های آنها را در نظر گرفته‌اید. اگر بدون تأمل، دیدگاه‌های مخالف را در نظر نگیرید، اعتبارتان را از دست می‌دهید. اگر بتوانید تشریح کنید که می‌فهمید چرا دیدگاه‌های مخالف جذاب هستند، هنگام بحث درباره‌ی موضع‌تان اعتبار بیشتری خواهید یافت. اگر نتوانید به نکات مشترک بحث بپردازید، مخاطب بهانه‌ای عالی خواهد داشت تا با بحث‌تان مخالفت کند. به طور خلاصه:

  1. زمینه‌‌ای مشترک پیدا کنید.
  2. به باورها و ارزش‌های مشترک متوسل شوید.
  3. هدفی مشترک شناسایی کنید.
  4. در طول سخنرانی، به این هدف مشترک برگردید.
  5. تشریح کنید که شما از دیدگاه‌های دیگر درباره‌ی این موضوع آگاه هستید.
  6. نشان دهید که ارزش موضع‌‌های مخالف را می‌فهمید.
  7. درباره‌ی موضع‌تان بحث کنید.

  معرفی موضوع، قضیه و نکات اصلی

  خیلی زود مروری از موضوع، مسئله و نکات کلیدی‌تان فراهم کنید تا به مخاطبان نشان دهید که چرا باید به سخنرانی‌تان علاقه‌مند باشند.

  سخنرانان باید در سریع‌ترین زمان ممکن، با معرفی موضوعی، مسئله (یا هدف‌شان) را بیان کنند. پس از آغازی جذاب و توجه‌برانگیز، زمان کمی دارید تا مخاطب را متقاعد کنید که مطلبی ارزشمند برای گفتن دارید.

  معرفی موضوع:

  • موضوع‌تان را بیان کنید.
  • موضوع را در سطح مناسب برای مخاطب توضیح دهید.
  • مفاهیم کلیدی را تعریف کنید.
  • با یادآوری اهمیت موضوع، توضیح دهید که موضوع چطور به حاضران ربط دارد.

  معرفی مسئله

  بیان اولیه‌ی مسئله (یا بیان هدف در سخنرانی آموزشی) را خلاصه و جذاب بگویید.

  به یاد داشته باشید: بیان مسئله باید بحث شما را در یک تا سه جمله خلاصه کند.

  معرفی نکات اصلی

  پیش از اینکه مقدمه‌تان به پایان برسد، به مخاطب مروری از نکات اصلی‌تان ارائه دهید. شاید مفید باشد که به طرح کلی‌تان رجوع کنید و فهرستی موجز از نکات اصلی‌تان فراهم کنید. آن فهرست را به شکل جملات کامل بیان کنید تا مرور خوبی داشته باشید.

  نمونه: موضوع، مسئله و نکات اصلی

  ویتامین D شاید امروز داغ‌ترین موضوع در رژیم و تغذیه باشد. نشریات دانشگاهی، مجلات مُد و زندگی و برنامه‌های گفت‌وگوی تلویزیونی، از مطالب فراوانی درباره‌ی ویتامین D پرشده‌اند.

  هیچ‌کس در اهمیت این موضوع تردید ندارد؛ ویتامین به جذب کلسیم کمک می‌کند؛ سلامت استخوان را افزایش می‌دهد؛ در تقویت سیستم ایمنی و کاهش التهاب بدن مؤثر است. به همین دلیل، بنا بر برآوردِ پژوهش‌های اخیر، بین ۱۰ تا ۷۵ درصد از آمریکایی‌ها از کمبود ویتامین D رنج می‌برند که وحشتناک است.

  صبر کنید؛ ۱۰ تا ۷۵؟ این طیف عظیمی است!

  برای کشف وسعت مشکل، باید نگاهی دقیق‌تر به این ارقام بیندازیم؛ و این دقیقا کاری است که در این ارائه انجام خواهیم داد. من مروری با ترتیب زمانی و تحلیلی از روش‌های اندازه‌گیریِ سطح ویتامین D در جمعیت آمریکا را آماده کرده‌ام که با پژوهشی انجام‌شده در این دانشگاه آغاز می‌شود.

  تحلیل نمونه

  آغاز این سخنرانی موضوعی را بیان می‌کند (کمبود ویتامین D)؛ اهمیت آن را بیان می‌کند؛ ارتباطش را با مخاطب توضیح می‌دهد و سپس هدف ارائه را می‌گوید: «بررسی طیف گسترده‌ی پیش‌بینی‌های نرخ کمبود ویتامین D بر پایه‌ی مطالعات گوناگون»؛ و در نهایت نکات اصلی را به طور خلاصه فهرست می‌کند.

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 اسفند 1398 13:08
  ارسال دیدگاه
 • Ali Zp & Mohammad Zp چهارشنبه 7 اسفند 1398 12:53 نظرات ()
  بعضی از زنان، پیش از پریود یا دوران قاعدگی و در ابتدای آن دچار نفخ شکم می‌شوند. نفخ شکم قبل از پریود بسیار آزاردهنده است و گاهی موجب کاهش اعتمادبه‌نفس فرد می‌شود. با نفخ شکم، فرد احساس می‌کند دچار افزایش وزن شده یا شکمش متورم شده است. خوشبختانه با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی می‌توانیم علائم این مشکل را کاهش دهیم. در این مقاله برای جلوگیری از نفخ شکم قبل از پریود و بهبود آن، نکاتی را بیان می‌کنیم. همچنین عوامل نفخ شکم در طول دوران قاعدگی را بررسی می‌کنیم و توضیح می‌دهیم که چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید.

  منظور از نفخ شکم قبل از پریود چیست؟


  در نفخ شکم قبل از پریود فرد درست قبل از پریود و در ابتدای آن حس می‌کند شکمش سنگین و متورم شده است. گاهی نفخ پریود با درد شکم و کمردرد همراه می‌شود. نفخ شکم یکی از نشانه‌های سندرم پیش از قاعدگی (PMS) است که می‌تواند ۱ تا ۲ هفته پیش از دوران قاعدگی رخ دهد. علائم دیگر سندرم پیش از قاعدگی، علاوه‌بر نفخ شکم، عبارت‌اند از:

  • نوسانات خلق؛
  • خستگی؛
  • گرفتگی و درد شکم؛
  • آکنه ؛
  • هوس‌های غذایی؛
  • تورم سینه‌ها؛
  • سردرد ؛
  • کمردرد.

  به‌گفته کالج زنان و زایمان آمریکا (American College of Obstetricians and Gynecologists)، تا ۸۵ درصد زنان به علائم PMS دچار می‌شوند.

  عوامل ایجاد نفخ شکم قبل از پریود

  چه عواملی موجب نفخ شکم قبل از پریود می شود

  نفخ شکم قبل از پریود و در طول آن می‌تواند با تغییر در سطح هورمون‌های جنسیِ پروژسترون و استروژن ایجاد شود. حدود ۱ هفته پیش از شروع دوران قاعدگی، سطح هورمون پروژسترون افت می‌کند. کاهش سطح هورمون پروژسترون موجب ریزش پوشش داخلی رحم و درنتیجه خون‌ریزی قاعدگی می‌شود.

  یک پژوهش نشان می‌دهد که تغییر در سطح پروژسترون و استروژن علاوه‌بر خون‌ریزی قاعدگی موجب می‌شود که بدن آب و نمک بیشتری را در خود نگه دارد. سلول‌های بدن با آب متورم می‌شوند و درنتیجه احساس نفخ ایجاد می‌شود. در مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۱، زنان در نخستین روز دوران قاعدگی بیشترین میزان آب را در بدن خود حفظ کردند و شدیدترین نفخ را احساس کردند.

  درمان نفخ شکم قبل از پریود

  تغییرات فراوانی در سبک زندگی وجود دارد که با ایجاد آنها می‌توانیم احتباس آب در بدن را کاهش دهیم. ایجاد این تغییرات می‌تواند در برطرف‌شدن علائم نفخ پریود مؤثر باشد.

  ۱. پرهیز از مصرف غذاهای شور

  برای جلوگیری از نفخ شکم قبل از پریود از خوردن غذاهای شور پرهیز کنید

  سدیم موجود در نمک موجب افزایش میزان آبی می‌شود که در بدن فرد حفظ می‌شود. پرهیز از مصرف غذاهای شور در کاهش احتباس آب در بدن و بهبود نفخ شکم قبل از پریود مفید است.

  انجمن قلب آمریکا (The American Heart Association) توصیه می‌کند که مصرف نمک خود را به ۱۵۰۰ میلی‌گرم (mg) در روز کاهش دهیم. بسیاری از غذاهای فرآوری‌شده حاوی نمک هستند؛ بنابراین یکی از راه‌های پرهیز از مصرف نمک اضافه، پختن غذا در خانه با استفاده از موادغذایی تازه است.

  ۲. مصرف غذاهای سرشار از پتاسیم

  مصرف غذاهای سرشار از پتاسیم موجب کاهش نفخ شکم قبل از پریود می‌شود. یک پژوهش نشان داده است که پتاسیم سطح سدیم را کاهش و تولید ادرار را افزایش می‌دهد؛ بنابراین پتاسیم می‌تواند در کاهش احتباس آب در بدن و بهبود نفخ شکم قبل از پریود مؤثر باشد. مصرف موادغذایی سرشار از پتاسیم زیر برای کاهش نفخ پریود مفید است:

  • سبزیجات برگ‌دار سبز تیره مانند اسفناج ؛
  • سیب‌زمینی شیرین؛
  • موز؛
  • آووکادو ؛
  • گوجه‌فرنگی.

  ۳. مصرف خوراکی‌های ادرارآور

  مارچوبه از مواد غذایی مدر و ادرار آور است که مصرف آن موجب جلوگیری از نفخ شکم قبل از پریود می شود

  وقتی می‌گوییم چیزی ادرارآور است یعنی موجب افزایش تولید ادرار می‌شود. تولید ادرارِ بیشتر به بدن کمک می‌کند که از آب اضافی خود خلاص شود؛ بنابراین خوراکی‌های ادرارآور برای کاهش احتباس آب در بدن مفید هستند. از‌آنجاکه احتباس آب در بدن موجب نفخ پریود می‌شود، مُدِرها می‌توانند در بهبود نفخ پریود مؤثر باشند. بسیاری از مواد غذایی به‌طور طبیعی خواص ادرارآور دارند. اگر می‌خواهید دچار نفخ پریود نشوید، می‌توانید مصرف بیشتر این مواد غذایی را امتحان کنید. بعضی از مواد غذایی که ادرارآورهایی طبیعی هستند، عبارت‌اند از:

  • مارچوبه؛
  • آناناس؛
  • هلو؛
  • خیار؛
  • تره‌فرنگی؛
  • زنجبیل؛
  • سیر.

  البته مدرها به‌صورت قرص نیز عرضه می‌شوند. وقتی نفخ پریود شدید است و درمان‌های خانگی موجب برطرف‌شدن آن نمی‌شود، پزشک می‌تواند این قرص‌ها را تجویز کند.

  ۴. نوشیدن مقدار زیادی آب

  بسیاری بر این عقیده‌اند که نوشیدن آبِ بیشتر موجب بهبود عملکرد کلیه‌ها و کاهش احتباس آب در بدن می‌شود. اگر چنین باشد، نوشیدن آب می‌تواند در بهبود نفخ پریود نیز مؤثر باشد؛ البته باید خاطرنشان کنیم که در حال‌ حاضر هیچ شواهد علمی برای این ادعا وجود ندارد. ولی به‌هرحال نوشیدن آب موجب بهبود هیدراتاسیون می‌شود که به‌طورکلی احساس و حال کلی فرد را بهتر می‌کند. بنابراین نوشیدن آب بیشتر همیشه ارزش امتحان‌کردن را دارد.

  ۵. پرهیز از مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده

  برای جلوگیری از نفخ شکم قبل از پریود به جای کربوهیدرات های تصفیه شده از غلات کامل و سبوس دار استفاده کنید

  مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده مانند آرد سفید و قندهای فرآوری‌شده موجب افزایش شدید قند خون می‌شود. بالارفتن سطح قندخون نیز سطح انسولین در خون را افزایش می‌دهد که موجب می‌شود کلیه‌ها سدیم بیشتری را در خود نگهدارند. افزایش سطح سدیم نیز منجر به احتباس آب در بدن می‌شود. اگر می‌خواهید احتباس آب در بدن را کاهش و نفخ پریود را بهبود دهید، بهترین کار این است که از مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده پرهیز کنید.

  ۶. ورزش منظم

  مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۳ نشان داد که ورزش منظم در بهبود علائم سندرم پیش از قاعدگی مؤثر است. ازآنجاکه نفخ پریود نیز یکی از علائم سندرم پیش از قاعدگی است، ورزش منظم در کاهش نفخ پریود نیز مؤثر است. برای حفظ سلامتی باید ۲٫۵ ساعت در هفته ورزش معتدل و ملایم انجام دهید.

  ۷. مصرف قرص ضدبارداری

  مصرف قرص های ضد بارداری نیز می تواند در پیشگیری از نفخ شکم قبل از پریود موثر باشد

  مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۸ نشان داد که مصرف قرص ضد بارداری می‌تواند برای بهبود نفخ پریود مفید باشد. البته بعضی از زنان شرکت‌کننده در این مطالعه گزارش دادند که مصرف قرص ضدبارداری موجب شد احساس نفخ بیشتری داشته باشند. اثر این قرص‌ها در زنان، متفاوت است؛ بنابراین بهتر است پیش از مصرف این قرص‌ها با پزشک خود مشورت کنید و انواع گوناگون این قرص‌ها را امتحان کنید تا ببینید کدام‌یک در کنترل سندرم پیش از قاعدگی مؤثر است.

  چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم

  در بیشتر زنان، نفخ شکم قبل از پریود بسیار ناخوشایند است، ولی اختلالی در فعالیت‌های روزانه آنها ایجاد نمی‌کند. درعین‌حال، اگر نفخ پریود روی زندگی روزمره شما تأثیر می‌گذارد، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. اگر نفخ پریود پس از مدتی برطرف نشده است نیز بهتر است به پزشک مراجعه کنید؛ زیرا گاهی نفخ نشانه بیماری و مشکلی جدی‌تر است.

  سخن پایانی

  امتحان‌کردن یکی از موارد گفته‌شده در این مقاله می‌تواند در بهبود نفخ شکم قبل از پریود مؤثر باشد. ولی اگر رعایت هیچ‌یک از این توصیه‌ها کمکی نمی‌کند و نفخ پریود زندگی روزمره‌تان را مختل کرده است، برای آگاهی از توصیه‌ها و راه‌های بیشتر برای برطرف‌کردن این مشکل به پزشک مراجعه کنید.

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 اسفند 1398 13:00
  ارسال دیدگاه
 • Ali Zp & Mohammad Zp چهارشنبه 7 اسفند 1398 12:51 نظرات ()

  درمان‌های خانگی بی‌نظمی پریود چیست؟

  درمان خانگی پریود نامنظم

  سبک زندگی سالم تا حد زیادی از خطر وقوع پریود نامنظم جلوگیری می‌کند؛ مثلا:

  • ورزش منظم می‌تواند وزنی متعادل برایتان به وجود بیاورد و از استرس‌ها بکاهد.
  • رژیم غذایی سالم هم در دورشدن از پریود نامنظم نقش دارد.

  بعضی از گیاهان دارویی مانند کوهوش سیاه، تمشک، ریشه شیرین‌بیان و زردچوبه به درمان پریود نامنظم کمک می‌کنند. البته ناگفته نماند که هیچ‌گونه تحقیقات علمی، اثربخشی این گیاهان را تأیید نکرده‌اند. شاید حتی مصرفشان موجب وقوع اثرات منفی هم بشود. برای استفاده از درمان‌های گیاهی حتما باید با پزشک مشورت کنید.

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 اسفند 1398 12:57
  ارسال دیدگاه
 • Ali Zp & Mohammad Zp چهارشنبه 7 اسفند 1398 12:46 نظرات ()


  بدن بعضی از خانم‌ها مثل ساعت کار می‌کند؛ یعنی هر ماه به فاصله‌ای منظم و دقیق پریود می‌شوند. چنین چیزی بسیار مطلوب است. به‌طور معمول، چرخه قاعدگی زنان ۲۸روزه است؛ یعنی در هر ماه به فاصلهٔ ۲۸ روز از دفعه قبلی در ماه پیش، پریود می‌شوند. البته این عدد بین افراد مختلف کمی متفاوت است و شاید فاصله بین پریود در تمام افراد دقیقا همین تعداد روز نباشد. زمانی می‌توان گفت پریود نامنظم است که چرخه قاعدگی از ۳۵ روز بیشتر یا از ۲۱ روز کمتر شود یا با فواصل زمانی نامشخص رخ بدهد. پریود نامنظم باید پیگیری و دلایل آن کشف شود. در این مقاله، از نشانه‌ها، دلایل، عوارض و درمان‌های پریود نامنظم خواهید خواند.

  پریود نامنظم چیست؟

  پریود نامنظم خانم ها


  پریود بخشی از چرخه قاعدگی زنان است. در دوران پریود، دیواره رحم موسوم به آندومتر (endometrium) کنده می‌شود. این پاک‌سازی ماهیانهٔ دیوارهٔ رحم با خون‌ریزی از رحم و خروج آن خون از واژن همراه است. قاعدگی یا همان پریود‌شدن از سن بلوغ یعنی حوالی ۱۰ تا ۱۶سالگی شروع می‌شود. این روند تا یائسگی ادامه پیدا می‌کند؛ یعنی زمانی که زنان به ۴۵ تا ۵۵سالگی می‌رسند.

  پریود نامنظم، که به آن «اُلیگومِنوره» (oligomenorrhea) هم گفته می‌شود، به دلایل مختلفی رخ می‌دهد؛ مثلا تغییر روش‌های پیشگیری از بارداری، به‌هم‌خوردن تعادل هورمون‌ها، تغییرات هورمونی در شُرف یائسگی و ورزش‌های شدید از عوامل بروز آن هستند.

  درمان پریود نامنظم در دوران بلوغ یا در شرف یائسگی ضروری نیست؛ اما اگر چنین چیزی در سال‌های باروری و تولیدمثل رخ بدهد، لازم است با پزشک درباره آن صحبت شود.

  علائم پریود نامنظم چیست؟

  چرخه‌ٔ قاعدگی ۲۸ روزه است اما بسته به بدن و شرایط هر فرد، امکان دارد که این عدد از ۲۱ تا ۳۵ متغیر باشد. به‌طور متوسط، هر زن در طول سال، ۱۱ تا ۱۳ بار پریود می‌شود. تعداد روزهای خون‌ریزی هم حدود ۵ روز است. البته این عدد هم می‌تواند از ۲ تا ۷ روز تغییر کند. بعد از اینکه قاعدگی در فردی شروع می‌شود، تا دو سال طول می‌کشد تا چرخه‌ای منظم و روندی مشخص برای پریودشدن او شکل بگیرد.

  معمولا بعد از دوران بلوغ، چرخه قاعدگی در بیشتر زنان به‌طور منظم پیش می‌رود و تعداد روزهایی که فرد پریود می‌شود، در هر ماه به عددی مشخص می‌رسد. بااین‌حال، مقدار خون‌ریزی و فاصلهٔ بین هر پریود در بعضی از زنان در هر ماه متغیر است. به این حالت، پریود نامنظم گفته می‌شود.

  نخستین علامت پریود نامنظم، تغییر فاصلهٔ بین دو پریود از ۳۵ روز است؛ یعنی اگر فاصلهٔ پریود این ماهتان از ماه پیش، بیشتر از ۳۵ روز شده است، باید کمی درباره این موضوع حساسیت بیشتری به خرج بدهید. تغییر در مدت‌زمان پریود هم نشانهٔ دیگری است که نیاز به پیگیری دارد. تغییرات در خون‌ریزی یا وجود لخته‌های خونی که قطرشان بیشتر از ۲٫۵ سانتی‌متر است هم می‌تواند نشانه‌ای از پریود نامنظم باشد.

  دلایل نامنظم‌شدن پریود چیست؟

  دلایل پریود نامنظم

  دلایل متنوعی برای بروز پریود نامنظم وجود دارد. تولید و تغییرات هورمونی از شایع‌ترین دلایل است. استروژن و پروژسترون دو هورمونی هستند که روی تغییرات پریود اثر می‌گذارند. در واقع، این دو هورمون هستند که نظم پریود را تحت‌کنترل دارند.

  اثرات هورمون بر پریود چیست؟

  تغییرات چرخه‌ٔ عمر که بر تعادل هورمونی بدن اثر می‌گذارد شامل بلوغ، یائسگی، بارداری، زایمان و شیردهی می‌شود. در دوران بلوغ، بدن تغییرات بسیار زیادی می‌کند. امکان دارد که به تعادل‌رسیدن سطح استروژن و پروژسترون سال‌ها طول بکشد. در چنین حالتی، پریود نامنظم رایج است.

  قبل از یائسگی هم زنان اغلب دچار پریود نامنظم می‌شوند و ممکن است میزان خون‌ریزی‌شان در هر بار پریود با دفعهٔ قبلی متفاوت باشد. یائسگی زمانی رخ می‌دهد که از آخرین پریود حدود ۱۲ ماه می‌گذرد. بعد از یائسگی، دیگر پریود‌شدن در کار نیست.

  در طول بارداری هم پریود متوقف می‌شود و بیشتر زنان تا زمانی که به نوزاد شیر می‌دهند، پریود نمی‌شوند. روش‌های پیشگیری از بارداری می‌توانند از دلایل خون‌ریزی نامنظم باشند؛ برای مثال شاید وسایل پیشگیری داخل‌رحمی مانند آیودی (IUD) موجب خون‌ریزی شدید شوند. قرص‌های ضدبارداری هم باعث می‌شوند که در فاصلهٔ بین دو پریود، لکه‌بینی (خون‌ریزی سبک بین دو پریود) به وجود بیاید.

  زمانی که برای نخستین بار از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌شود، پریود با خون‌ریزی سبکی همراه خواهد بود که کمتر از همیشه طول می‌کشد. این مشکل معمولا بعد از چند ماه حل می‌شود.

  عوامل دیگر پریود نامنظم چیست؟

  تغییرات دیگری که باعث بروز پریود نامنظم می‌شوند هم به شرح زیر هستن21

  • کاهش وزن شدید؛
  • افزایش وزن شدید؛
  • استرس‌های عاطفی؛
  • اختلالات در خوردن مانند بی‌اشتهایی عصبی یا بولیمیا؛
  • ورزش‌های شدید مانند دوی ماراتون.

  اختلالات دیگری هم وجود دارند که باعث پریود نامنظم یا پریودنشدن می‌شوند.

  عوارض و نتایج پریود نامنظم چیست؟

  عوارض پریود نامنظم

  پریود نامنظم گاهی نشانه‌ای از مشکلی جسمانی است؛ یعنی به شما هشدار می‌دهد که سلامتی‌تان به خطر افتاده است. در بعضی موارد هم می‌تواند موجب مشکلات عمیق‌تری مانند ناباروری شود.

  سندروم تخمدان پلی‌کیستیک

  سندروم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) یکی از مشکلاتی است که با پریود نامنظم ارتباط دارد. افراد مبتلا به آن، در تخمدان‌هایشان، کیسه‌های کوچک پُر از مایعی به نام کیست دارند. زنانی که دچار این سندروم هستند، تخمک‌گذاری ندارند و هر ماه یک عدد تخمک را آزاد نمی‌کنند. از علائم این مشکل، پریود نامنظم یا پریودنشدن، چاقی مفرط، آکنه و رشد موهای زائد است.

  سطح هورمون‌های جنسی مردانه مانند آندروژن (androgen) یا تستسترون (testosterone) در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی‌کیستیک به‌طور غیرعادی زیاد است. بنا به گزارش بخش سلامت زنان در دپارتمان خدمات انسانی و سلامت آمریکا، این سندروم در ۱۰ تا ۲۰ درصد از زنان در سنین باروری یا تا حدود ۵ میلیون از زنان آمریکایی دیده می‌شود. حتی دختران نوجوان ۱۱ساله هم در میان مبتلایان به این سندروم دیده می‌شوند.

  آندومتریوز

  آندومتریوز (Endometriosis ) هم وضعیتی است که در آن سلول‌های موسوم به سلول‌های آندومتریال (که به‌طور طبیعی در داخل رحم وجود دارند) در خارج از آن شروع به رشد می‌کنند. به‌عبارت دیگر، در این حالت، پوشش داخلی رحم در بیرون آن شکل می‌گیرد. سلول‌های آندومتریال همان سلول‌هایی هستند که هر ماه در دوران پریود ازدیواره رحم کنده می‌شوند و بیرون می‌ریزند؛ به همین خاطر، احتمال اینکه آندومتریوز بیشتر در دوران باروری زنان رخ دهد، بیشتر است.

  رشد سلولی در آندومتریوز سرطان‌زا نیست. حتی ممکن است هیچ علامتی هم به همراه نداشته باشد، اما احتمال دارد که درد ایجاد کند و مشکلات دیگری را در بدن به وجود آورد. اگر خون دیواره رحم در بافت‌های اطرافش به دام بیفتد، امکان تخریب آن بافت‌ها، ایجاد درد شدید، پریود نامنظم و ناباروری خواهد بود.

  بیماری التهابی لگن

  بیماری التهابی لگن (PID) عفونت در دستگاه تولیدمثل زنان است. این بیماری از شایع‌ترین عوارض بیماری‌های مقاربتی (به‌جز ایدز) است. اگر این بیماری سریع تشخیص داده شود، امکان درمانش با آنتی‌بیوتیک‌ها وجود دارد اما اگر در بدن پخش شود، امکان دارد که لوله‌های فالوپ و رحم را تخریب کند و دردی مزمن و بلندمدت به وجود بیاورد. نشانه‌های بیماری التهابی لگن پرتعدادند. خون‌ریزی بعد از آمیزش جنسی و در فاصلهٔ میان دو پریود هم از نشانه‌های آن است.

  موارد دیگر

  • اختلالات تیروئید هم می‌توانند باعث نامنظم‌شدن پریود شوند. غده تیروئید هورمونی ترشح می‌کند که بر سوخت‌وساز بدن (metabolism) اثرگذار است.
  • سرطان رحم یا دهانه رحم در مواردی نادر می‌تواند موجب خون‌ریزی‌ها در فواصل دو پریود یا در زمان نزدیکی جنسی شود.

  درمان‌های خانگی بی‌نظمی پریود چیست؟

  درمان خانگی پریود نامنظم

  سبک زندگی سالم تا حد زیادی از خطر وقوع پریود نامنظم جلوگیری می‌کند؛ مثلا:

  • ورزش منظم می‌تواند وزنی متعادل برایتان به وجود بیاورد و از استرس‌ها بکاهد.
  • رژیم غذایی سالم هم در دورشدن از پریود نامنظم نقش دارد.

  بعضی از گیاهان دارویی مانند کوهوش سیاه، تمشک، ریشه شیرین‌بیان و زردچوبه به درمان پریود نامنظم کمک می‌کنند. البته ناگفته نماند که هیچ‌گونه تحقیقات علمی، اثربخشی این گیاهان را تأیید نکرده‌اند. شاید حتی مصرفشان موجب وقوع اثرات منفی هم بشود. برای استفاده از درمان‌های گیاهی حتما باید با پزشک مشورت کنید.

  درمان نامنظم‌بودن پریود چیست؟

  درمان نامنظم‌بودن پریود وابسته به علت وقوع آن است:

  • بلوغ و یائسگی: نامنظم‌بودن پریود در دوران بلوغ یا نزدیک‌شدن به یائسگی معمولا نیاز به درمان ندارد.
  • پیشگیری از بارداری: اگر خون‌ریزی غیرعادی به‌خاطر روش‌های پیشگیری است و در طول چند ماه هم ادامه دارد، باید با پزشک متخصص درباره استفاده از روش‌های دیگری برای پیشگیری صحبت شود.
  • سندورم تخمدان پلی‌کیستیک و چاقی مفرط: اگر فردی به این دو مشکل دچار باشد، با کاهش وزن می‌تواند به منظم‌شدن پریود خود کمک کند. هرقدر وزن کمتر باشد، بدن به تولید انسولین کمتری نیاز خواهد داشت. در نتیجه، تستسترون کمتری در بدن به وجود می‌آید و شانس تخمک‌گذاری افزایش پیدا می‌کند.
  • مشکلات تیروئید: برای رفع مشکلات تیروئید نیاز به درمان‌هایی مانند دارودرمانی، درمان با یُد رادیواکتیو یا جراحی است. در هر صورت، برای درمان تیروئید، باید به پزشک مراجعه شود.
  • استرس یا اختلالات خوردن: علت نامنظم‌شدن پریود اگر استرس و مشکلات روحی، کاهش وزن ناگهانی یا اختلالات خوردن باشد، نیاز به روان‌درمانی به وجود می‌آید؛ مثلا تکنیک‌های ریلکسیشن (relaxation)، مدیریت استرس و مشاوره با روان‌شناس به فرد کمک خواهد کرد.

  دارودرمانی

  پزشکان برای درمان نامنظم‌بودن پریود ممکن است قرص متفورمین تجویز کنند. متفورمین دارویی خوردنی است که برای کاهش انسولین در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو استفاده می‌شود. این قرص می‌تواند به منظم‌شدن پریود و تخمک‌گذاری کمک کند.

  مقدار (دُز) اندکی از قرص‌های ضدبارداری، که حاوی ترکیبی از استروژن و پروژسترون است، هم می‌تواند مفید باشد. این قرص‌ها می‌توانند باعث کاهش تولید آندروژن شوند و خون‌ریزی غیرعادی را تنظیم کنند. راهکار دیگر، استفاده از پروژسترون در هر ماه به‌مدت ۱۰ تا ۱۴ روز است. این کار هم می‌تواند نظم را به روال پریود بازگرداند. در هر صورت، بدون تجویز پزشک، هیچ دارویی را مصرف نکنید.

  ارتباط پریود نامنظم و بارداری چیست؟

  ارتباط پریود نامنظم و بارداری

  پریودهای نامنظم می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات باروری باشد؛ اما همیشه هم این‌طور نیست. تخمک‌گذاری در خلال خون‌ریزی هم می‌تواند رخ بدهد. برای پیگیری روند تخمک‌گذاری می‌توان موارد زیر را در نظر گرفت:

  • تاریخ پریودهایتان را روی تقویم علامت بزنید و الگوی آن را پیدا کنید.
  • وضعیت مخاط دهانه رحم را کنترل کنید. با نزدیک‌شدن به تخمک‌گذاری، مخاط رحم بیشتر می‌شود و حالت لزج، لیز و شفاف پیدا می‌کند.
  • دمای بدنتان را هر روز اندازه بگیرید. اگر افزایش دما داشتید، یعنی احتمالا به تخمک‌گذاری نزدیک می‌شوید.

  اگر پریودهای نامنظم به مشکلات باروری‌تان مرتبط باشند، یادداشت موارد بالا می‌تواند به پزشک در رسیدن به تشخیص درباره وضعیت‌تان کمک کند. درصورتی‌که احساس می‌کنید دچار پریود نامنظم غیرعادی شده‌اید، حتما به پزشک مراجعه کنید.


  آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 اسفند 1398 12:59
  ارسال دیدگاه
 • Ali Zp & Mohammad Zp چهارشنبه 7 اسفند 1398 12:43 نظرات ()

  زندگینامه حضرت سلیمان (ع)
  یكی از پیامبران بزرگی كه هم دارای مقام نبوّت بود و هم دارای حكومت بی نظیر و بسیار بزرگ، حضرت سلیمان بن داوود( علیه السلام) است كه اسم مباركش هفده مرتبه در قرآن در سوره های: بقره، نساء، انعام، انبیاء، نمل، سبا و ص آمده است. آمده است. حضرت سلیمان (ع) با یازده واسطه به حضرت یعقوب( علیه السلام) میرسد و خداوند در تعریف و تمجید وی می فرماید:« وَ وَهَبْنا لِداوود سُلَیمانَ نِعْمَ الْعَبْدُ إِنَّهُ أَوَّابٌ؛ ما سلیمان را به داوود ـ (ع) ـ بخشیدیم، چه بنده خوبی! زیرا همواره با خدا ارتباط داشت و بسوی خدا بازگشت می كرد و به یاد او بود.»


  حضرت سلیمان علیه السلام از پیامبران بزرگ بنی اسرائیل می باشد. پایتخت وی بیت المقدس در شام بود. خداوند نیروهای بزرگ و امكانات بسیار در اختیار وی قرار داده بود، تا آن جا كه رعد و برق و جن و انس و همه پرندگان و چرندگان و حیوانات دیگر تحت فرمان وی بودند و حضرت سلیمان (ع) زبان همه آن ها را می دانست و بر سرتاسر زمین فرمانروایی می نمود.


  ارتباط با ملکه سبا
  قصه های زیادی در خصوص سلیمان و ملکه سبا وجود دارد. بر مبنای نوشتارهای یهودی سلیمان به تمامی موجودات زنده جهان مسلط شده بود اما روزی متوجه شد که هدهد در پیش وی حاضر نشده است. وی به دنبال هدهد می فرستند و هدهد به وی می گوید که به دنبال سرزمین جدیدی رفته بوده است. هدهد به سرزمینی در شرق رفته بوده است که بسیار ثروتمند بوده و رییس آن ملکه سبا بوده است. سلیمان هدهد را به پیش ملکه سبا می فرستد تا وی را به دربار خویش دعوت کند.
  ملکه بهمراه هدایای زیادی از طلا، ادویه و سنگ های قیمتی به پیش حضرت سلیمان (ع) رفت؛ و سلیمان به او هر آنچه او می خواست عنایت کرد و او با خشنودی از نزد سلیمان بازگشت.


  چرا حضرت سلیمان ( علیه السلام) آخرین پیامبری است که به بهشت میرود؟
  در این باره ثروت حضرت سلیمان( علیه السلام) و سرانجام آن حضرت را که یک درس بسی زیبا و اموزنده برای تمامی ماست مرور می کنیم.

  سلیمان بن داوود از نادر پیامبرانی است که خداوند خلافت مشرق و مغرب زمین را به وی داد و سالها بر انسانها ، چهارپایان، مرغان و درندگان غالب و حاکم بود و زبان تمامی موجودات را می دانست که زبان از وصف اقتدار بزرگ وی قاصر است.

  در مورد ثروت ایشان آورده اند که: فرشی داشت که جنیان آنرا از حریر و طلا بافته بودند و هر موقع که می خواست به جایی برود روی آن قالی می نشست و هر جا و با هر سرعتی که می خواست، آن فرش او را به مقصد می رساند. آن قدر قدرت داشت که حتی باد هم تحت اختیار وی بود و با باد سخن می گفت. میزی داشت از طلا که با یاقوت و جواهرات آراسته شده بود و سه هزار میز دیگر در نزدیکی وی بودند( مخصوص علما، وزرا و بزرگان بنی اسرائیل).

   

   * نام حضرت سلیمان هفده بار در قرآن ذكر شده است


  سلیمان( علیه السلام) صد فرسخ لشکر داشت، 25 فرسخ از جنیان، 25 فرسخ از پرندگان، 25 فرسخ از انسان و 25 فرسخ از حیوانات چهارپا. جنیان گوهرهای درخشان برایشان می آوردند.

  در اشپزخانه های آن حضرت روزی 100 هزار گوسفند، 40 هزار گاو برای فقیران و بی بضاعت ها و لشکریانش طبخ می گردید ولی غذای خودش نان جو بود که آنرا هم با دست خویش می پخت.

  نکته مهم قصه این است که سلیمان( علیه السلام) با اینهمه مکنت فریب جهان را نخورد و جهان را در مسیر آخرت خرج کرد ولی با این حال آخرین پیامبری است که در فردای رستاخیز به بهشت میرود چون خاصیت دنیا در این است که در حرام آن عقاب و در حلال آن حساب است. حسابرسی طولانی دارایی و اموال حضرت سلیمان (ع) باعث می شود که وی بعنوان آخرین پیامبر و فرستاده خدا قدم به بهشت گذارد.

  عاقبت حضرت سلیمان
  حضرت سلیمان در سیزده سالگی حكومت را بدست اخذ کرد و چهل سال حكومت كرد و در سن ۵۳ سالگی از دنیا رفت. براساس برخی از داستان ها، حضرت سلیمان ۷۱۲ سال عمر كرد.

  طی ملاقاتی با عزرائیل، سلیمان( علیه السلام) دریافت كه مرگش نزدیك شده است، به خدا عرض كرد:« خدایا! مرگ مرا از جنّیان بپوشان، تا هم بنای ساختمان مسجد را به پایان برسانند، و هم انسانها بدانند كه جنّ ها علم غیب نمی دانند.»

  سلیمان( علیه السلام) به محراب و محل عبادت خویش برگشت و در حالی كه ایستاده و بر عصایش تكیه داده بود، از دنیا رفت. مدّتی به همان وضعیت ایستاده بود و جنّ ها به تصوّر این كه وی زنده است و نگاه می كند، كار می كردند. عاقبت موریانه ای وارد عصای وی گردید و داخل آنرا خورد. عصا شكست و جنازه سلیمان( علیه السلام) از ناحیه صورت به زمین افتاد. آنگاه همه فهمیدند كه او از جهان رفته است.

  از آن پس جنّ ها از موریانه ها تشكّر و سپاسگذاری می كنند، چرا كه بعد از آگاهی از مرگ حضرت سلیمان ـ (ع) ـ دست از كارهای سخت كشیدند.
  در قرآن به مرگ سلیمان اشاره شده است.

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 اسفند 1398 12:45
  ارسال دیدگاه
 • Ali Zp & Mohammad Zp چهارشنبه 7 اسفند 1398 12:38 نظرات ()

  به گزارش مهر به نقل از اینترستینگ اینجینیرینگ، همزمان با تداوم گسترش ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان، یک واکسن آزمایشی برای مهار این ویروس خطرناک در راه است.

   

  این واکسن توسط شرکت مدرنا در کمبریج تولید شده و برای آزمایش در اختیار مؤسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا قرار گرفته است.

   

  واکسن یادشده mRNA-۱۲۷۳ نام دارد و مرحله اول مطالعاتی آن در آمریکا تکمیل شده است.

   

  محققان دولت آمریکا هم بررسی‌های خود بر روی این واکسن را آغاز کرده‌اند. شرکت‌های فناوری زیادی در سراسر جهان در حال تحقیق برای تولید واکسن کرونا هستند. ولی هنوز هیچ نتیجه قطعی در این زمینه به دست نیامده است.

   

  در حال حاضر نزدیک به ۱۲ هزار نفر در سراسر جهان به علت ابتلاء به ویروس کرونا در شرایط حاد و اضطراری هستند و بیش از ۲۶۰۰ نفر نیز به همین علت فوت کرده‌اند. بیش از ۲۵ هزار مبتلای به این ویروس نیز بهبود یافته‌اند.


  شرکت مدرنا واکسن احتمالی خود برای مقابله با ویروس کرونا را تکمیل کرده و آن را برای آزمایش‌های نهایی ارائه کرده است

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 اسفند 1398 12:42
  ارسال دیدگاه
 • Ali Zp & Mohammad Zp چهارشنبه 7 اسفند 1398 12:29 نظرات ()

  علی اصغر یوسف نژاد نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه در گفت‌و‌گو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به جلسه صبح امروز کمیسیون تلفیق لایحه بودجه اظهار کرد: براساس مصوبه این کمیسیون مقرر شد برای ایام تعطیلات نوروز۹۹،  به سهمیه کارت‌های سوخت خودروها اضافه شود.

  نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه از اضافه شدن سهمیه بنزین تعطیلات نوروز به میزان ۶۰ لیتر در کمیسیون تلفیق خبر داد.

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 اسفند 1398 12:34
  ارسال دیدگاه
 • Ali Zp & Mohammad Zp چهارشنبه 7 اسفند 1398 12:11 نظرات ()
  استرس‌های کاری یا فشارهای روانی زن و مرد اختلال‌هایی در رابطه‌شان ایجاد می‌کند،
   حتی گاهی به‌دلیل استرس‌های شدید زن یا مرد نمی‌توانند تحریک جنسی خود را حفظ کنند
   و همین مساله لذت رابطه زناشویی را از بین می‌برد.

  چه چیزهایی باعث استرس در زندگی زناشویی می شود:


  درک نکردن نگرانی های دائمی خود و همسر

  به طور معمول چیزهایی وجود دارد که باعث نگرانی و اضطراب می شود اما چیزهایی که معمولا شما را نگران می کند با چیزهایی که عامل اضطراب دیگری است فرق دارد.

   

  شما ممکن است همیشه برای قرارهای روزانه تان اضطراب داشته باشید و شریک زندگی تان معمولا برای آینده نگران است.

   

  کسی نمی تواند بگوید نگرانی های دائمی کدام یک از شما اهمیت بیشتری دارد و جدی تر است. راه حل این نوع نگرانی های ساده، این است که با در نظر گرفتن احساس دیگری به هم اطمینان بدهید که می توانید این نگرانی‌ها را رفع کنید‎.  تلاش برای پیدا کردن مقصر در هر ماجرایی

  یکی از شما ممکن است جزئی نگر باشد و دیگری خیلی کاری به جزئیات نداشته باشد. یکی ممکن است دائم به تایید نیاز داشته باشد و دیگری ترجیح بدهد که فقط کارها درست پیش برود. هرکدام از این موارد می تواند فرصتی برای بهانه جویی برای دیگری فراهم کند.

  غر نزنید و دنبال مقصر نگردید به جای آن می توانید حرف تان را بزنید این که چه می خواستید و چرا از وضعیت راضی نیستید.  صاف و ساده و صریح نبودن زوجین

  شاید شریک زندگی شما مثل خودتان صریح و ساده نباشد. او ممکن است شخصیت پیچیده ای داشته باشد و این ممکن است باعث نگرانی و استرس باشد. شما ترجیح می دهید حرف تان را بی پرده بزنید اما او این طور نیست.

  همسرتان باید بفهمد که این رفتار آزاردهنده است. حرف بزنید و بگویید که این نوع رفتار چقدر نگرانتان می کند و برایتان سخت است که حرف ها و رفتارهایش را تفسیر کنید چون می ترسید که برداشت تان اشتباه باشد.


  انتقاد و ایراد گرفتن از ظاهر همسر

  اگر پذیرفته اید که با آدمی زندگی کنید لابد ظاهر او را هم پذیرفته اید. این که از بدن هم ایراد بگیرید و آن را مایه خنده یا خجالت بدانید، فقط باعث می شوید که طرف مقابل دچار نگرانی و اضطراب شود.

   

  واکنش های تند در کنار رفتارهای عاشقانه

  واکنش های تند عاطفی و تغییرات خلقی می تواند باعث استرس و نگرانی طرف مقابل شود. اگر ناگهان از کوره در می روید و تندی می کنید یا ناگهان دچار غلیان احساسات می شوید، باید بیشتر مراقب تاثیر این نوع واکنش ها باشید.


  راههای از بین بردن استرس, از بین بردن استرس, راه های از بین بردن استرس


  استرس را به حال خود رها نکنید

  گاهی هم زوجین به دلیل علاقه ای که به یکدیگر دارند، اجتناب از برقراری رابطه را راه حلی مطمئن برای کاهش بحث ها و نگرانی های خود در نظر می گیرند و همه توجه و تمرکزشان را بر مسائل دیگر زندگی مانند روابط دوستانه و بین فردی، مسائل کاری و... معطوف کرده و عملا از پرداختن به روابط زناشویی پرهیز می کنند، غافل از این که استرس و اضطرابی که این گونه سرکوب می شود تاثیرهای مخربی بر عواطف و هیجان های بین فردی می گذارد و مشکل را حادتر می کند که در این شرایط زوجین باید بلافاصله به افراد متخصص مراجعه کنند تا با بررسی و ارزیابی دقیق روابط بین فردی، علل مشکلات زناشویی شناسایی و در نهایت با ارائه درمان ها و آموزش ها مشکل حل شود.

   

  کمک همسر در رفع استرس

  از او بخواهید دوش بگیرد: استفاده از دوش آب گرم می‌تواند به همسرتان كمك كند، آرام‌تر شود و بتواند مشكلا‌تش را منطقی حل نماید.

   

  غر، تمسخر و نصیحت ممنوع

  وقتی راجع به اضطراب آگاهی بیشتری پیدا کنید متوجه خواهید شد که بروز آن تقصیر همسرتان نیست. بنابراین به سراغ نصیحت کردن او نمی روید، به خاطر هزینه داروها و یا ملاحظاتی که لازم است برای او بکنید به او غر نمی زنید، او را سرزنش نمی کنید و...

  سلامت نیوز: چگونه اضطراب های شریک زندگی مان را کم کنیم؟

   

  منابع استرس او را شناسایی کنید

  استرس می تواند اضطراب همسرتان را تشدید کند. بنابراین سعی کنید مسائل استرس زای او را بشناسید و شرایطی فراهم کنید که او کمتر تحت تأثیر این قبیل مسائل قرار بگیرد. فنون مدیریت استرس را یاد بگیرید و در مورد خودتان به کار ببرید. برنامه هایی مانند پیاده روی دو نفره در فضای باز و یا شرکت او در فعالیت های مورد علاقه می تواند کمک کننده باشد.

   

  با او مهربان باشیم

  مهربان بودن هم راستا با صبور بودن است، اما دائما مهربانی با کسی که مضطرب است، بی تردید کار ساده ای نیست و این اصلا ربطی به میزان علاقه شما نسبت به او ندارد. شما ممکن است به سرعت ذخیره انرژی خود را استفاده کنید، پس مهم این است که روی خودتان کار کنید. این به معنای مهربان بودن با خودتان نیز هست.

   

   

  به او بگویید دوستش دارید.

  به کارهای عملی اکتفا نکنید و علاقه و حمایتتان نسبت به او را زبانی هم ابراز کنید. یک «دوستت دارم» و یا یک نوازش ساده شما می تواند دنیای طوفانی همسرتان را آرام کند.

   

  درباره احساساتش با او حرف بزنید

   از او بخواهید درباره احساس و افکار ناراحت کننده اش، با شما صحبت کند. مسایل پرتنش و گرفتاری‌ها، وقتی از ذهن انسان، جدا می‌شود و به دنیای كلمه‌ها وارد می‌شود، ذهن را آزاد می‌كنند.

   

  رابطه جنسی فراموش نشود 

  استرس و اضطراب، انرژی ما را می‌گیرد و نهایتا ما را خسته و کم‌حوصله می‌کند. فردی که تمام روز را با تنش و استرس گذرانده، توانی برای امور عادی روزمره ندارد حتی گاهی حال و حوصله سلام کردن را هم ندارد. بررسی‌ها نشان داده افراد پراضطراب و پرتنش، کمتر به روابط زناشویی با همسرشان تمایل نشان می‌دهند. بقیه افراد هم همین‌طورند، یعنی زمانی که درگیر استرس و تنش هستند، نسبت به رابطه زناشویی بی‌علاقه می‌شوند. برقراری رابطه جنسی بین زوجین باعث از بین رفتن استرس میشود.

   

  ورزش کردن

  قطعا خیلی موثر خواهد بود. فردی که به‌طور دائم ورزش می‌کند خیلی راحت‌تر از کسی که ورزش نمی‌کند می‌تواند بر استرس‌هایش غلبه کند و حتی از افسردگی نیز رها شود بنابراین توصیه می‌کنم ورزش کردن، به‌خصوص ورزش‌های هوازی را در برنامه روزانه‌تان قرار دهید تا هم سالم بمانید و هم رابطه زناشویی بهتری داشته باشید.

   

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 اسفند 1398 12:20
  ارسال دیدگاه
 • Ali Zp & Mohammad Zp چهارشنبه 7 اسفند 1398 11:55 نظرات ()

  شوگر ددی (Sugar daddy) و شوگر مامی (Sugar mummy) 
  به ترتیب مرد مسن و زن مسن پولدار هستند
   که با دختر یا پسر جوان‌تر از خود وارد رابطه می‌شوند. 
  طرف مقابل آنها شوگر بیبی نامیده میشود.


  در کشور های غربی سایت های زیادی برای پیدا کردن و آشنایی با شوگرددی ها و بیبی ددی های فعالیت می کنند و سالیانه میلیارد ها دلار درآمد دارند . دولت های غربی هم در مقابل این فساد اجتماعی حق السکوت ( مالیات ) دریافت میکنند. برخی از این سایت ها تعداد اعضایشان از چند میلیون نفر هم عبور کرده است و با تبلیغات گسترده در آینده رقیب فیسبوک و اینستاگرام خواهند شد.

   

  البته بخش زیادی از فعالین حال حاضر شبکه های اجتماعی معروف، مثل فیسبوک و اینستاگرام به همین نوع کار ها مشغول هستند.

   

  تاریخچه شوگر ددی به کی برمیگردد؟

  در دهه ۱۷۵۰ میلادی، geishas (رقاصه ژاپنی) به عنوان هنرمند مورد احترام اجتماع بودند، گرچه آن‌ ها برای سرگرم کردن مردان، معمولا بدون رابطه جنسی حقوق می‌گرفتند.

   

  در طول دو جنگ جهانی، سربازان به زنان پول دادند تا یک شب شام با آنها باشند و با آنها برقصند.

   

  اما بخش عمده‌ای از تحقیقات امروزی بر روابط معاملاتی و رابطه جنسی برای زنده ماندن در آفریقای جنوب صحرای آفریقا و قرارهای عشقی جبرانی در شرق و جنوب شرقی آسیا تمرکز کرده است.

   

  تحقیقات در این مورد هنوز به اندازه کافی انجام نشده است.

   

  برای پاسخ بهتر به سوال شوگر ددی یعنی چی بهتره بدانید در ایالات متحده، Scull با ۴۸ زن مصاحبه هایی درباره تجربیات خود و در مورد شوگر بیبی انجام داد.

   

  او انواع فعالیت هایی که زنان در آن مشغول بودند را بررسی کرد و اینکه آیا سکس در آن دخیل بوده و آیا زندگی آن‌ها با شوگر ددیها گره خورده‌ است یا نه.  همیشه با شوگر ددی ها چه مقدار تماس فیزیکی دارید؟

  این به ددی و شوگر بیبی بستگی دارد و همچنین به میزان پول پرداختی.

   

  تصور می شود معمولا ددی ها میخواهند رابطه شان مساوی با پرداخت هزینه برای دوست دخترشان باشد.

   

  رابطه با شوگر ددی ها از گرفتن دست تا آغوش گرفتن و کامل شدن رابطه متغیر است.

   

  سقط جنین گسترده با رواج شوگرددی

  با گسترش پدیده شوگرددی در هر جامعه ای ، بخصوص جوامع غیر مذهبی موضوع سقط جنین هم گسترش پیدا میکند زیرا شوگرددی ها به هیچ عنوان حاضر به داشتن فرزند در روابط خود نیستند ، و هر اندازه لازم باشد هزینه می کنند تا فرزند خود را از بین ببرند.

   

  رازهای شوگر ددی یعنی چی و چیست؟

  بیشتر شوگر ددی ها می خواهند احساس کنند که شوگر بیبی جذب آنها شده است.

   

  بنابراین حتی اگر از نظر عاطفی یا جسمی به آنها جلب نشوند، باید به صورت ساختگی این توجه را ابراز کنند.

   

  خانم های جوان اذعان داشته اند که اکثر شوگر ددی ها اصلا درخواست محبت ساختگی ندارند

   

  مزیت ها و معایب ارتباط با شوگر ددی

  دختری که از لحاظ جذابیت جنسی کم و کسر ندارد اما با مشکل مالی روبروست، ممکن است بخواهد برای خودش یک شوگر ددی دست و پا کند. این کار مزایا و معایب خاص خودش را دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌شود.

   

  مزیت‌ها: کسب درآمد هدف اصلی و مزیت این رابطه است. بسته به میزان تعهدات، یک مرد مسن پولدار که هدیه‌های گرانبها برای دختری جوان می‌خرد و او را به مسافرت‌های خارجی می‌برد، مزیت محسوب می‌شود و برای بعضی از دختران رؤیایی است. یکی دیگر از مزیت‌های ارتباط با شوگر ددی کسب تجربه و رشد و تکامل شخصیتی و عاطفی است. دختر جوان می‌تواند تجربه‌های زندگی شوگر ددی را از او بیاموزد و در رابطه‌های عاطفی بعدی موفق‌تر عمل کند. شوگر ددی چون از لحاظ سنی به‌اصطلاح سرد و گرم چشیده است، درک بالاتری از خواسته‌ها، تمایلات جنسی و رفتار دختر دارد.

   

  معایب: شوگر ددی به دنبال رابطه جنسی است و می‌خواهد آن را با پول بخرد در حالی‌که دختران جوان تمایلات عاطفی دارند. شوگر ددی از جوانی و بدن و انرژی شوگر بیبی لذت می‌برد، در مقابل نمی‌تواند او را از لحاظ عاطفی تأمین کند. بعید نیست که دختران از ارتباط با شوگر ددی خسته و ناامید شوند مگر آنکه بخش زیادی از احساسات خود را به‌خاطر پول کنار بگذارند. ارتباط با شوگر ددی اگر خارج از حیطه ازدواج باشد یا حتی ازدواجی که مرد حاضر به فرزندآوری نباشد، فرصت مادر شدن را از شوگر بیبی می‌گیرد و ممکن است حین رابطه با شوگر ددی، سال‌های ایده‌آل برای بچه‌دار شدن را از دست بدهد.


  شوگر ددی های معروف تاریخ!

  پیش از آنکه به مزایا و معایب این مفهوم بپردازیم، بد نیست با شوگر ددی های معروف تاریخ آشنا شوید!

   

  آلن تیک: بازیگر معروف سینما و تلویزیون آمریکا

  جان اف کندی: یکی از رئیس جمهورهای سابق آمریکا

  دونالد ترامپ: رئیس جمهور حال حاضر آمریکا

  کلینت ایستوود: هنرپیشه، کارگردان و تهیه‌کننده سرشناس آمریکایی

  چارلی شین: بازیگر معروف سینمای آمریکا

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 اسفند 1398 12:00
  ارسال دیدگاه
 • Ali Zp & Mohammad Zp چهارشنبه 7 اسفند 1398 11:49 نظرات ()

  استرس یک بخش اجتناب ناپذیر زندگی است، ولی راههای بسیار آسانی برای مبارزه با آن وجود دارد.
   برای داشتن آینده ای روشن شما باید استرس های خویش را مدیریت کنید
   و تغییر در روش زندگی، یک رژیم غذایی سالم و استفاده از بعضی داروهای خانگی ساده به خوبی میتواند در مدیریت اضطراب و استرس کارساز باشد

  سنبل الطیب یا سنبل کوهی

  برخی از مکمل های گیاهی بدون این که شما را خواب‌الود کنند( مانند اِل – تنانین)، از استرس تان کم می کنند، در حالیکه برخی از آن ها خواب آلودتان می کنند. سنبل کوهی در دسته ی دوم قرار می گیرد، یعنی دارای ترکیبات آرام بخشی است که برای درمان بیخوابی موثر است. درصورتی که میخواهید سنبل کوهی را امتحان کنید، عصر این کار را بکنید، نه پیش از رفتن به سرِ کار!

   

  سنبل کوهی بوی ناخوشایندی دارد و به همین دلیل بیشتر اشخاص آنرا بصورت کپسول استفاده می کنند تا بصورت چای و دمنوش.

   

  سنبل کوهی معمولاً با دیگر گیاهان ارام بخش مثل رازک، بابونه و بادرنجبویه ترکیب می شود.

   

  چای سبز

  چای سبز دارای ترکیبات ال –تیانین است که یک آمینو اسید است و میتواند به شما کمک کند تا اضطراب خویش را کاهش دهید، ارامش و ارامش ذهنی خویش را بهبود بخشید و با افزایش امواج مغزی آلفا بهتر تمرکز کنید. علاوه‌براین ، این آمینو اسید نقش مهمی در رشد اسید گاما – آمینوبوتیریک دارد که یک انتقال دهنده عصبی است که ارامش را در ذهن رواج می کند. شما میتوانید استرس خویش را با یک فنجان چای سبز کاهش دهید.

   

  مواد مورد نیاز :

  برگ های چای سبز- دو قاشق چایخوری

  آب جوش- یک فنجان

  آب لیمو ترش و عسل برای بهبود طعم این دمنوش

  نخست، یک فنجان آب جوش بردارید و برگ های چای سبز را به آن اضافه کنید.

  آنگاه درب آنرا بپوشانید و به آن اجازه دهید تا حدود ۵ دقیقه بماند.

   

  بعد از آن، آنرا فشار دهید میتوانید چند قطره آبلیمو تازه و عسل خام را بعنوان طعم دهنده به آن اضافه کنید.

   

  در پایان، میتوانید به آرامی آنرا بنوشید.شما باید این چای سبز را ۲ تا ۳ بار در روز بنوشید تا استرس و اضطراب خویش را کاهش دهید.


  ورزش کردن از راهکارهایی برای درمان استرس شدید

  در کنار تمام موارد گفته شده ورزش مانند یک معجزه برای شما عمل می کند. درصورتی که از آن دست انسان هایی هستید که هیچگاه از جایتان برای ورزش کردن تکان نخورده اید اکنون زمان آن فرا رسیده است. میتوانید از یک پیاده روی ساده آغاز کنید. از روزی ده دقیقه به روزی یک ساعت پیاده روی کنید. ورزش کردن انرژی شما را دو چندان می کند و استرستان را از بین می برد. میتوانید از ورزش هایی مانند یوگا هم برای رفع استرس استفاده کنید.

   


  منیزیم سولفات( نمک اپسمی)

  نمک اپسمی یکی دیگر از داروهای مفید و مؤثر برای درمان استرس میباشد ، استرس سبب کاهش سطح منیزیم در بدن و افزایش سطح آدرنالین می شود.

   

  نمک اپسوم دارای منیزیم زیاد است که به افزایش مواد مغذی افزایش دهنده سرتونین در مغز کمک می کند. انی به نوبه خمود کمک می کند تا مشکل اضطراب، استرس، تحریک پذیری، بیخوابی و ریتم های غیر طبیعی قلب کاهش یابد.

   

  2 فنجان منبزیم سولفات به وان حمام آب گرم خویش اضافه کنید

  آنگاه این نمک را در آب مخلوط کنید.

  برای 50 دقیقه داخل این آب قرار بگیرید و لذت ببرید.

  از این شیوه برای درمان اضطراب 2 یا 3 بار در هفته استفاده کنید.

   

  رفع استرس , راههای رفع استرس , برای رفع استرس


  بابونه

  چنانچه دچار دلهره و استرس هستید، دمنوش بابونه میتواند سبب آرام گرفتن شما بشود. بعضی از مواد تشکیل دهنده بابونه دقیقا همان کاری را با مغز می کنند که داروهای ارام بخش مانند والیوم انجام می دهند. تحقیقات نشان داده است، اشخاص مضطربی که 8 هفته پشت سر هم چای بانونه استفاده می کردند، بسیار بیشتر از بیمارانی که دارو می خوردند، اضطرابشان کاهش پیدا کرده است.

   

  یکی دیگر از داروهای گیاهی مفید در کاهش استرس، گل ساعتی می باشد. گل ساعت میتواند مقدار گاما آمینوبوتیریک اسید( GABA) را در مغز افزایش دهد و در نتیجه به کاهش اضطراب و استرس کمک کند.

   

  گل ساعتی

  یک فنجان چای گل ساعتی را برای کاهش اضطراب بنوشید. برای درست کردن این چای، 1 قاشق غذا خوری پودر گل ساعتی را به 1 فنجان آب داغ اضافه کنید و اجازه دهید تا دمنوش به مدت 10 دقیقه دم بکشد. دمنوش را صاف کرده و بصورت گرم میل نمایید. گل ساعت به صورت عصاره مایع و قرص( مکمل) هم موجود است.

   

  همیشه پیش از استفاده یک مکمل با دکتر خویش مشورت کنید، زیرا امکان دارد که این مکمل ها با داروهای دیگری که استفاده می کنید، سازگار نباشد.

   

  بچه های کوچک و زنان باردار و شیرده نباید از این گیاه استفاده نمایند.

   

  مصرف شیرین بیان

  تصور می شود که شیرین بیان دارویی باستانی بوده و هزاران سال است که از آن استفاده می شود. تحقیقات گذشته نشان داده اند که شیرین بیان دارویی مفید در ازبین بردن استرس است. اشخاص بر این باورند که این گیاه در درمان بیماری هایی مثل آسم، قارچ انگشتان، خستگی، سرماخوردگی و آنفولانزا، ورم لثه، عفونت های قارچی، پسوریازیس و زخم بسیار مؤثر باشد.

   

  حمام آب گرم

  هرچقدر هم حس استرس داشته باشید، بعد از استراحت در سونای خشک یا بخار، حس ارامش خواهید داشت. با گرم کردن بدن خویش، گرفتگی عضلات و استرس خویش را کاهش می دهید. حس گرما به عصب ها دستور کنترل وضعیت می دهد که روی سروتونین فرارسان های عصبی تأثیر می گذارد. گرم کردن بدن را میتوان نوعی ورزش هم دانست.

   

  تمرین نفس کشیدن و سوال کردن برای هشیاری کامل هنگام تنفس، از خویش سؤال های ساده ای بپرسید. در یک جای آرام بنشینید، چشمان خویش را ببندید و به نحوه نفس کشیدن خویش و دم و بازدم هایتان توجه کنید. هم زمان از خویش سؤال های ساده ای سوال کنید و روی تنفس خویش تمرکز کنید. به عنوان مثال، دمای هوایی که وارد بینی شما میشوند چند است؟ هنگامی که نفستان بیرون می آید چه تغییری در بدن شما ایجاد می کند؟ زمانی که هوا وارد ریه های شما می شود چه حسی دارد؟

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 اسفند 1398 11:53
  ارسال دیدگاه
 • Ali Zp & Mohammad Zp چهارشنبه 7 اسفند 1398 11:44 نظرات ()

  تصور کنید که یک جسم سنگین روی سرتان وجود دارد که  هر چه فشار وارد میکنید نمی توانید آن را از خود دور کنید. افسرگی هم چنین حسی را به شما وارد میکند.

   

  همه چیز برایتان بی اهمیت است. هدفی در زندگی ندارید . امید و عقیده ای ندارید و زندگی کاملا بر عکس فیلمها می باشد.

   

  ممکن است هر کسی از بیرون شما را ببند فکر کند فقط آدم خسته ای هستید که سخت کار میکند و فقط باید کار خود را برای مدتی رها کنید و به استراحت و مسافرت بپردازید.

   

  ممکن است که وقتی با فردی روبرو می شوید لبخند بزنید و طوری وانمود کنید که همه چیز خوب است و مشکلی وجود ندارد و سعی میکنی همه چیز را از دیگران پنهان کنید و تنها باشید. شما هرگز نمی دانید که اشکالی در کار هست و شما فرد سالمی نیستید.

   

  افسردگی ظاهری فریبنده دارد و فکر میکنید هیچ مشکلی وجود ندارد و شما فقط کمی تنبل هستید.این افسردگی کمک رشد میکند و به جایی می رسد که دیگر هیچ راهی ندارید.

   

  گاهی اوقات میتوان با انجام کارهایی از پیشرفت افسردگی جلو گیری کرد. افسرگی را نمی توان به طور کامل از بین برد ولی میتوان با انجام یک سری از کارها تسکین پیدا کرد.

   

  در اینجا ما نشانه هایی از افسردگی را برای شما آورده ایم که میتوانید با دانستن اینها بفهمید که خود و یا اطرافیانتان افسردگی دارند یا نه.

   

  صداهایی که در ذهن وجود دارد  معنی پیدا میکنند

  همه افراد کمتر از خود انتقاد می کنند ولی فردی که افسرده هست در مورد خودش بسیار بدبین میشود مثلا می گوید من نمتوانم این کار را انجام دهم و یا من خوب نیستم .

   

  انجام کارهای روزمره کاهش پیدا می کند

  کارهای روزمره ای هستند که برای ما عادت شده اند و بدون اینکه در موردشان فکر کنیم آنها را انجام می دهیم ولی زمانیکه این کارها برایمان بی معنی شود و انجام دادن آنها سخت شود دچار بیماری افسردگی هستیم.

   

  در این هنگام ظرفها در ظرف شویی جمع می شوند تا جاییکه فرد مجبور می شود غذا از بیرون سفارش دهد تا نیازی به شستن ظرفها نباشد. گاهی اوقات حتی زحمت این کار را هم نمی کشد وفقط یک تکه پنیر می خورد. چه کسی دوست دارد که یک کوه ظرف در سینک خود داشته باشد .

   

  از مسواک زدن یا دوش گرفتن خودداری میکنید

  رعایت بهداشت به نظر ساده می آید ، ولی افرادی که افسرده هستند مراقبت کردن از خود و چیزهای دیگر را یک کار بیهوده می دانند حتی لباس تمیز هم نمی پوشند.

   

   

  هیچ کاری را هر چند کوچک و ساده قادر نیستید انجام دهید

  فرد افسرده ممکن است حتی داروهای ضد افسردگی را از طریق پست تحویل بگیرد . حتی رساندن خود به ماشین برای تهیه دارو یک کار بسیار سختی باشد. حوصله رفتن به فروشگاه و یا صحبت کردن با دیگران را نداشته باشد هرچند که میداند به این چیزها نیاز دارد.

   

  احساس گناه میکنید

  ممکن است دیدن این جمله خنده تان بگیرد. یکی از راههایی که می توان گفت فردی دچار بیماری افسردگی است اگر حیوان خانگی داشته باشد نمی تواند به آنها رسیدگی کند و به این علت هر روز احساس گناه میکند و این یک نشانه خوبی است.

   

  شما واقعاً واقعاً واقعاً خسته هستید ، اما نمی توانید یک شب خوب بخوابید

  بسیاری از افراد افسردگی را با عدم توانایی بیرون آمدن از رختخواب مرتبط می دانند. اما این بدان معنا نیست که کل زمان در خواب هستند، یا وقتی خواب می بینند ، احساس استراحت می کنند.  وقتی بخواهند بخوابند ، نمی توانند بخوابند ، وقتی می خواهند  بیدار بمانند نمی توانند بیدار بمانند .

   

  از جواب دادن به نامه ها و یا پیام ها خودداری می کنید

  روابط افراد افسرده با دیگران کم و در نهایت متوقف می شود .

   

  شما بسیار حساس هستید و هر چیز کوچکی شما را اذیت می کند

  افراد افسرده بسیار حساس می شوند حتی صدای غذا خوردن و یا راه رفتن و نفس کشیدن افراد اذیت می شوند.

   

  تمرکز برای شما واقعاً دشوار است

  فردی که افسرده است نمی تواند کتاب بخواند و حتی فیلمها را نمیتواند کامل ببیند . حوصله دیدن چیزهای جالب را ندارم.

   

  الکل بیشتری می نوشید

  فردی که افسرده باشد و الکل هم می نوشد به مرور زمان الکل بیشتری استفاده می کند و با این کار افسردگی طولانی تری خواهد داشت و دیرتر به سمت سلامتی خواهد رفت.

   


  در بسیاری از فیلمها افسردگی نشانه های بزرگی دارد که همراه با اشک، اندوه و تاریکی است. ولی در زندگی واقعی این گونه نیست ممکن است افسردگی نشانه های کوچکی داشته باشد که به راحتی قابل مشاهده می باشد!

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 اسفند 1398 11:54
  ارسال دیدگاه
 • Ali Zp & Mohammad Zp چهارشنبه 7 اسفند 1398 11:34 نظرات ()

  به این ده سوال پاسخ دهید تا دریابید که چه اندازه با احساسات و عواطف خود در ارتباط هستید سپس امتیاز های خود را جمع کرده و نتیجه حاصل را مشاهده نمایید!

   

  1)هنگامی که غمگین و ناراحت هستید, آیا می توانید علت نناراحتی خود را پیدا کنید؟

  همیشه (4 امتیاز)

  بیشتر اوقات (3 امتیاز)

  برخی مواقع (2 امتیاز)

  به ندرت ( 1 امتیاز)

   

  2) هر چند وقت یک بار شما چیزهایی را خریداری می کنید, ولی واقعا نمی توانید از پس هزینه های آن ها برآیید؟

  همیشه(1امتیاز)

  بیشتر اوقات(2 امتیاز)

  به ندرت (3 امتیاز)

  هرگز ( 4 امتیاز)

   

  3) آیا شده که حرفی بزنید و بعد از گفتن آن پشیمان شده باشید؟

  اغلب (1 امتیاز)

  گاهی (2 امتیاز)

  خیلی کم (4 امتیاز)

  هیچ وقت ( 3 امتیاز)

   

  4) وقتی کسی شما را عصبانی کند, در این صورت شما:

  با عصبانیت در مقابل او می ایستید (2 امتیاز)

  به هیچ کس هیچ حرفی نمی زنید (1 امتیاز)

  همه جا از آن شخص گله و شکایت می کنید(3 امتیاز)

  به صورت آرام مساله را مطرح نمایید ( 4 امتیاز)

   

  5) معمولا چند مدت طول می کش که به خواب بروید؟

  معمولا تا به رختخواب می روید می خوابید (3 امتیاز)

  20 دقیقه طول می کشد که بخوابی (4 امتیاز)

  خواب راختی ندارید و سرجایتان می غلتید(1 امتیاز)

  یک ساعت یا بیشتر( 2 امتیاز)

   

  6) معمولا در چه شرایطی به خود این اجازه را می دهید که گریه کنید؟

  وقتی ناراحتم و فقط دوستان نزدیک یا خانواده ام حضور دارند (3 امتیاز)

  هر زمان که احساس کنم نیاز به گریه دارم (4 امتیاز)

  هر کاری می کنم تا گریه نکنم (1امتیاز)

  وقتی که تنها هستم ( 2 امتیاز)

   

  7) آیا احساس می کنید که دوستان خوبی دارید؟

  جمع صمیمی از دوستان و اعضای خانواده دارم (4 امتیاز)

  افراد کمی در زندگی ام هستند (3 امتیاز)

  به سختی می توانم با دیگران ارتباط بر قرار کنم (2 امتیاز)

  تنها متکی به خودم هستم و نیاز به کسی ندارم ( 1 امتیاز)

   

  8) تا چه حد به توانایی ها و استعدادهایتان اطمینان دارید؟

  خیلی زیاد (4 امتیاز)

  زیاد (3 امتیاز)

  کم (2 امتیاز)

  اصلا ( 1 امتیاز)

   

  9) چه چیزی باعث شادی و رضایت بیشتر در شما می شود یا به عبارتی باعث ایجاد انگیزه بیشتر در کارهایتان است؟

  تحسین و تشویق دیگران (3 امتیاز)

  حس درونی خود (4 امتیاز)

  ترس از شکست (2 امتیاز)

  زنده ماندن و حفظ حیات( 1 امتیاز)

   

  10) از نظر من شادی و خوشبختی هر کس عمدتا بر پایه:

  راه و روشی است که هرشخص در زندگی پیش می گیرد (4 امتیاز)

  اقتصاد جامعه (3 امتیاز)

  اصولی است که هر کسی از هما کودکی با آن تربیت شده (2 امتیاز)

  شانس و اقبال فرد است ( 1 امتیاز)

   

  حالا امتیاز ها را با هم جمع کرده و نتیجه رو ببینید:

   

  امتیاز بین 32 تا 40

  در این صورت باید به شما تبریک گفت. چرا که شما از لحاظ روحی و عاطفی در سلامت کامل هستید و باید به وجود خودتان افتخار کنید. شما توانسته اید با احساسات خود ارتباط خوبی بر قرار کنید.

   

  امتیاز بین 24 تا 32

  لازم است تا شما در شیوه زندگی خود کمی تجدید نظر کنید, شرایط روحی شما به طرز نابسامانی در حالت نوسان است و اگر به همین منوال پیش بروید از لحاظ سلامت روحی دچار مشکل خواهید شد. شاید یافتن یک شغل جدید و یا حتی مشاوره کار مفید باشد. به هر حال شما گاهی به خودتان اطمینان کامل دارید و برخی مواقع قادر هستید تا با احساسات خود به خوبی کنار بیایید.

   

  امتیاز کمتر از 24

  به شما توصیه می شود که به طور جدی تری به فکر سلامت روحی خود باشید و از کمک های حرفه ای در این راه استفاده نمایید. ممکن است که مشکلی در زندگی خود داشته باشید و نیاز باشد تا برای دستیابی به آرامش و سلامت فکری خود آن مشکل را به نحوی تجزیه و تحلیل نمایید و راه حل مناسبی را برای آن بیابید.

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 اسفند 1398 11:54
  ارسال دیدگاه
 • Ali Zp & Mohammad Zp چهارشنبه 7 اسفند 1398 11:10 نظرات ()

   

  ماساژ مو با روغن گرم نارگیل/ زیتون

  2- 3 قاشق غذاخوری روغن نارگیل/ روغن زیتون 

  حوله داغ

  زمان آماده سازی و درمان 5 دقیقه

   

  ماساژ روغن گرم میتواند به تحریک فولیکول ها و رشد مو کمک کند و این شیوه یکی از درمانهای مفید برای رفع شوره سر و خارش است. روغن نارگیل به علت داشتن تری گلیسرید به تغذیه تارهای مو کمک می کند بعلاوه توانایی نفوذ به شفت مو را دارد که امکان تغذیه بهینه را فراهم می آورد. روغن زیتون بی نیاز از آنتی اکسیدان ها، اسیدهای چرب و ویتامین ایی است که با نرم کردن مو از اسیب مو جلوگیری می کند.

   

  2- 3 قاشق سوپ خوری( بسته به طول موهایتان) از روغن انتخابی بردارید و آنرا چند ثانیه قدری گرم کنید بعد از آن روغن گرم را روی پوست سر 15 دقیقه ماساژ دهید و آنگاه بگذارید روغن30 دقیقه دیگر روی سر بماند، بعد از آن با حوله گرم مو را بپوشانید اغلب این کار را هفته ای دوبار انجام دهید.موهایتان را با شامپو معتدل بدون سولفات آرام بشویید تا موهای پرپشت و نرم داشته باشید.

   

  ماسک مو با کشک

  1 فنجان کشک

  دو قاشق غذاخوری پودرآملا

   

  کشک به علت داشتن ویتامین ب5، د به سلامت، تقویت ساقه مو و رفع شوره سر کمک می کند بعلاوه آملا در این ماسک به رشد مو و افزایش ویتامین ث پوست سر کمک می کند. این دو مواد را تا زمانیکه کاملاً نرم شود، ترکیب کنید و آنگاه روی پوست سر و مو بمالید.

  زمانی که موهایتان بطور کامل پوشیده شده، ماسک را حدود 30 دقیقه بگذارید.

   

  در پایان موهایتان را با شامپو معتدل بدون سولفات ارام بشوئید، میتوانید این ماسک را 1یا 2بار درهفته برای پرپشت شدن و نرمی مو استفاده کنید.

   

  ماسک مو با آلوئه ورا

  آلوئه ورا

  دو قاشق غذاخوری آب

  بطری اسپری

  زمان آماده سازی و درمان 5 دقیقه

   

  آلوئه ورا غنی از آنزیم های پروتئینی است که سلول های اسیب دیده پوست سر را بازسازی می کند. سلامت فولیکول مو را بهبود و رشد مو را افزایش می دهد. رطوبت موجود در آلوئه ورا مو را در طول روز هیدراته نگه می دارد این کار سبب بافت نرم و به حداقل رساندن وزوز مو می شود.

   

  برگ آلوئه ورا را نصف کرده و دو قاشق سوپ خوری ژل را با استفاده از قاشق خارج کنید حتماً از ژل شفاف و نه زرد استفاده کنید این ژل را به هم بزنید تا یک دست شود.

   

  دو قاشق سوپ خوری آب را به ژل اضافه و به خوبی مخلوط کنید این مایع را در داخل بطری اسپری بریزید و خوب تکان دهید.بعد از شستشو و خشکاندن موها این محلول را برای پرپشتی و نرمی هفته ای 3تا4 بار روی موها اسپری کنید.

   

  پرپشت شدن مو , راه های پرپشت شدن مو

  راههای پرپشت شدن مو

   

  برگ کاری

  در هندوستان نسخه ای جادویی برای درمان ریزش وترمیم موهای شکسته و نیز تحریک رویش مو وجود دارد و آن استفاده از برگ کاری است که از خشک شده آن بعنوان ادویه استفاده می شود، در برگ کاری انواع آنتی اکسیدان ها، اسیدهای آمینه، بتا کاروتن و پروتئین گیاهی وجود دارند که برای سلامت و تغذیه مو بسیار موثر هستند.

   

  از برگ کاری همچنین میتوان برای جلوگیری از خاکستری شدن موها هم استفاده کرد برای این کار برگ موی خرد شده را بهمراه روغن نارگیل ترکیب نموده تا یک خمیر یکسان خوشرنگ به دست آید سپس آنرا بر روی کف سر پخش می کنید این کار سبب تقویت ریشه مو و مشکی شدن آن ها می شود.

   

  برای تحریک رشد مو نیز میتوان از برگ کاری بهمراه ماست استفاده کرد و یک ماسک گیاهی پروتئینی منحصربفرد تولید کرد، با پوشاندن کامل موها با این ماسک و صبر کردن به مدت 20 دقیقه موها از این مواد تغذیه نموده و خون رسانی به فولیکول های مو انجام می شود، بعد از طی این مدت با شستشوی موها ترجیحاً با آب گرم میتوان از رشد سریع موها لذت برد.

   

  برای بازسازی موهای اسیب دیده در اثر مواردی مانند درمانهای دارویی شیمیایی، الودگی محیط و رنگ کردن مو میتوان از برگ کاری به صورت استفاده مستقیم از آن بر روی پوست کف سر استفاده کرد، این شیوه بهترین وضعیت برای تغذیه موها است و میتواند ریشه مو و حتی ساقه را ترمیم کند.

   

  و درنهایت برای جلوگیری از ریزش مو میتوان از پودر برگ کاری بهمراه شیر برای ساخت یک مخلوط درمانی و ماساژ کف سر با آن استفاده کرد.

   

  برگ کاری دارای خواص درمانی برای بهبود اکنه صورت هم است و بصورت ترکیب با زردچوبه میتواند برای ماساژ نواحی دارای جوش و اسکارهای ناشی از آن بکار رود.

   

  متخصصان زیبایی در عین حال توصیه می کنند حتماً اشخاص پیش از انجام این روش درمانی آنرا برای بررسی حساسیت بر روی بدن خویش تست کنند.

   

  استفاده از حنا برای ضخیم شدن مو

  حنا بطور رایج برای رنگ آمیزی مو است، ولی همچنین کارهای شگفت انگیزی برای سلامت کلی موهای شما انجام می دهد. حنا دارای خواص ضد باکتری، ضد میکروبی و خواص رطوبتی است. حنا چربی های اضافی پوست سر را می گیرد و مانع از بسته شدن آن می شود. همچنین سطح PH پوست سر را تنظیم نموده و آسیب ها را درمان می کند.

   

  آووکادو برای تقویت مو

  آووکادو منبع غنی از ویتامین های آ، ب و ای است. بعلاوه آوکادو برای مرطوب کردن موها بطور طبیعی بسیار مطلوب است. ماساژ دادن پوست سر با پوره مخلوط موز و آوکادو میتواند به رشد و ضخیم شدن مو ها کمک کند. مخلوط تهیه شده را به مدت 30 دقیقه بر روی سرتان قرار دهید و آنگاه آنرا به خوبی بشویید و از نرم کننده مناسب برای مو های خویش استفاده کنید.

   

  پرپشت شدن مو , راه های پرپشت شدن مو

  مواد گیاهی پرپشت شدن مو
  ماسک مو با تخم مرغ

  1 عدد تخم مرغ کامل

  1 قاشق غذاخوری روغن زیتون 

  1قاشق غذاخوری عسل

  کلاه

   

  تخم مرغ یکی از منبع های پروتئین است و به تغذیه و درخشش تارهای مو در عین بهبود بافت کمک می کند همچنین استفاده منظم از این ماسک مو باعث پرپشتی و نرمی مو می شود.

   

  مواد را خوب با هم ترکیب کنید و این ماسک را روی پوست سر و موها بمالید زمانیکه پوست سر و مو بطور کامل اغشته گردید 30 دقیقه با کلاه دوش موها را بپوشانید آنگاه موهای خود را با آب سرد و شامپو معتدل بدون سولفات بشوئید.این کار راهفته ای یک یا دو بار انجام دهید.

   

  بنابراین شما میتوانید با استفاده از این محصولات طبیعی، مو های خویش را محکم تر و ضخیم تر نموده و آنها را سالم نگه دارید.

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 اسفند 1398 11:55
  ارسال دیدگاه
 • Ali Zp & Mohammad Zp چهارشنبه 7 اسفند 1398 11:04 نظرات ()

   

  برخی از ویروس ها فصلی هستند ، اما هنوز مشخص نیست که ویروس جدید از همین الگوی پیروی می کند و متخصصان برای رفع شیوع بیماری نسبت به تأمین اعتبار در مورد وضعیت هوای احتیاط می کنند.

   

  شیوع بیماری تنفسی که اکنون به عنوان بیماری کروناویروس COVID-19 شناخته می شود ، در اواخر سال 2019 در ووهان چین آغاز شد. برخی دانشمندان و برخی دیگر حدس زده اند كه اگر كروناویروس جدید شبیه آنفلوانزا و برخی ویروس های دیگر باشد ، پس از افزایش دما و افزایش رطوبت ، می تواند از بین برود. اما در حال حاضر ، این یک امر ناشناخته است و اینکه ویروس تا ماه آوریل (فروردین) کاهش می یابد ، ممکن است به عوامل دیگری از جمله میزان شیوع و کارآیی تلاشهای مهار نیز وابسته باشد.

   

  استفان مورس ، اپیدمیولوژیک دانشگاه کلمبیا ، در مورد یک بازه زمانی در آوریل به ما گفت: " در مقایسه با آنفولانزا و سایر ویروس های تنفسی زمستانی این ممکن است ، اما این امر قطعی نیست" من می گویم صبر کنید تا ماه آوریل ، ما نمی دانیم که آیا این درست است یا نه. 

   

  هوای گرم جلوی شیوع کرونا را می گیرد, هوای گرم و کرونا

  گرمای هوا و ویروس کرونا

   

  همچنین گذشته از تعامل مستقیم بین محیط و ویروس ، فصلی بودن برخی ویروس ها نیز می تواند به دلیل عوامل اجتماعی ، مانند فصل مدارس یا شلوغی در محیط داخلی و بسته و همچنین تغییر در سیستم ایمنی بدن فرد باشد.  ما نمی دانیم که آیا این ویروس فصلی خواهد بود ، زیرا ما تجربه قبلی با این ویروس نداشته ایم ، و SARS و MERS لزوماً قیاس خوبی نیستند. این ممکن است فصلی باشد ، اما گفتن خیلی زود است ، بنابراین فقط حدس و گمان است. 


   

  به عنوان مثال آزمایش در موش ها نشان داده است که استنشاق هوای خشک ممکن است پاسخ ایمنی بدن را در برابر عفونت آنفولانزا تضعیف کند. برخی دانشمندان همچنین گمان كرده اند كه در زمستان ، كمتر قرار گرفتن در معرض آفتاب می تواند منجر به كاهش سطح ویتامین D شود ، كه می تواند به طور بالقوه توانایی بدن در مقابله با ویروس را كاهش دهد.  برخی ویروس های دیگر مانند سرماخوردگی و آنفولانزا بیشتر در ماههای هوای سرد گسترش می یابند اما این بدان معنا نیست که بیمار شدن با این ویروس ها در ماههای دیگر غیرممکن است. در این زمان ، مشخص نیست که با گرم تر شدن هوا ، انتشار COVID-19 کاهش می یابد یا خیر.

   

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 اسفند 1398 11:55
  ارسال دیدگاه
 • Ali Zp & Mohammad Zp چهارشنبه 7 اسفند 1398 09:43 نظرات ()


  اطلاعیه خبری

  بیماری ویروس کرونا، آنچه والدین بایستی بدانند

  چگونه از خود و کودکان‌تان محافظت کنید.


  کروناویروس «جدید» چیست؟

  کرونا ویروس جدید (CoV) نوعی جدید از ویروس است.

  بیماری ایجاد شده با ویروس کرونا که به آن بیماری کرونا ۲۰۱۹ (COVID-19) می‌گویند، اولین بار در ووهان چین شناسایی شد. CO مخفف کرونا، VI مخفف ویروس و D به معنی بیماری (در انگلیسی). قبلاً به این بیماری «کروناویروس جدید ۲۰۱۹» یا «nCoV-2019» می‌گفتند.

  ویروس COVID-19 ویروس جدیدی بوده و به خانواده ویروس‌هایی همچون سارس (سندروم تنفسی حاد) و سایر سرماخوردگی‌های معمولی مرتبط است.

  ویروس COVID-19 چگونه منتشر می‌شود؟

  ویروس از طریق تماس مستقیم با قطره‌های تنفسی فرد آلوده (ازطریق سرفه و عطسه) و تماس با سطوح آلوده به ویروس منتقل می‌شود. ویروس COVID-19 می­تواند ساعت‌ها روی سطوح زنده بماند، ولی یک ضدعفونی ساده می‌تواند آن را از بین ببرد.

  علائم کروناویروس چیست؟

  علائم شامل تب، سرفه و تنگی نفس است. در مواد حادتر عفونت می‌تواند منجر به سینه پهلو (پنومونی یا همان عفونت ریه) یا مشکلات تنفسی گردد. در موارد نادر این بیماری کشنده خواهد بود.

  علائم بیماری شبیه آنفولانزا یا سرماخوردگی معمولی است، که بسیار شایع تر از COVID-19 هستند. به همین دلیل برای تایید این که کسی COVID-19 گرفته باشد، بایستی آزمایش شود. نکته حائز اهمیت این است که اقدامات کلیدی پیشگیرانه را به خاطر بسپاریم که عبارتند از شستشوی دست‌ها و رعایت موارد بهداشتی تنفسی (پوشاندن دهان به هنگام عطسه یا سرفه با دستمال یا آرنج خم شده، سپس انداختن دستمال داخل سطح آشغال در بسته). همچنین واکسن آنفولانزا نیز راه پیشگیری مناسبی است، بنابراین به یاد داشته باشید که واکسیناسیون خود و فرزندان‌تان را به موقع انجام دهید.

  چگونه می‌توان خطر عفونت را کاهش داد؟

  با رعایت چهار مورد احتیاطی زیر می‌توانید جلوی خطر عفونت برای خود و خانواده‌تان را بگیرید:

  ۱. دستهای‌تان را مرتب با آب و صابون یا ژل ضدعفونی الکل‌دار بشویید.

  ۲. به هنگام عطسه یا سرفه جلوی دهان خود را با دستمال یا آرنج خم شده‌تان بگیرید، و دستمال را داخل سطح دربسته بیاندازید.

  ۳. از تماس نزدیک با کسانی که سرما خورده‌اند یا علائمی شبیه آنفولانزا دارند اجتناب کنید.

  ۴. اگر تب دارید، سرفه می‌کنید یا احساس می‌کنید مشکل تنفس دارید حتماً به دکتر مراجعه کنید.

  آیا باید ماسک بزنم؟

  چنانچه علائم تنفسی (سرفه یا عطسه) دارید، برای محافظت از دیگران استفاده از ماسک پزشکی توصیه می‌شود. اگر هیچ‌گونه علائمی ندارید، نیازی به استفاده از ماسک نیست.

  درصورت استفاده از ماسک، برای اطمینان از اثربخشی آن و جلوگیری از افزایش خطر انتقال ویروس، باید از آن درست استفاده کرده و پس از استعمال نیز درست دفع نمود.

  استفاده از ماسک به تنهایی برای جلوگیری از عفونت کافی نیست و بایستی با شستشوی مکرر دست‌ها، پوشاندن دهان به هنگام عطسه و سرفه، و جلوگیری از تماس نزدیک با کسانی که علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا دارند (سرفه، عطسه، تب) همراه باشد.

  آیا COVID-19 روی کودکان تأثیر می گذارد؟

  این ویروس جدید است و ما هنوز نمی‌دانیم که چه تأثیری بر کودکان یا زنان باردار خواهد گذاشت. می‌دانیم که امکان دارد افراد در هر سنی به این ویروس آلوده شوند، اما تاکنون موارد نسبتاً کمی از COVID-19 در بین کودکان گزارش شده است. ویروس در موارد نادر کشنده است، و تاکنون بیشتر موارد منجر به مرگ در میان افراد پیرتر با بیماری‌های زمینه‌ای دیده شده است.

  اگر فرزندم علائم COVID-19 داشت چه کار کنم؟

  حتماً درمان پزشکی را شروع کنید، ولی به خاطر داشته باشید که اکنون در نیمکره شمالی فصل آنفولانزا است و علائم COVID-19 از قبیل سرفه یا تب می‌تواند مشابه علائم آنفولانزا یا سرماخوردگی که بسیار هم شایع هستند، باشد.

  رعایت نکات بهداشتی دست‌ها (شستشوی مرتب دست‌ها) و بهداشت تنفسی را ادامه دهید و واکسیناسیون کودکان خود را به موقع انجام دهید تا کودک‌تان درمقابل سایر ویروس‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا در امان باشد.

  در مورد سایر عفونت‌های دستگاه تنفسی از قبیل آنلفولانزا، اگر خودتان یا کودکتان علائمی دارد، از همان ابتدا کمک پزشکی بگیرید و سعی کنید که از حضور در اماکن عمومی (محل کار، مدارس وسایل نقلیه عمومی)خودداری کنید، تا از سرایت به دیگران جلوگیری شود.

  اگر یکی از افراد خانواده علائم بیماری را داشته باشد چه کار باید کرد؟

  اگر شما یا کودکتان تب، سرفه یا تنگی نفس دارید، باید از همان ابتدای بروز علائم از پزشک کمک بخواهید. اگر به مناطقی که COVD-19 در آنجا گزارش شده سفر کرده‌اید، یا اگر در تماس با فردی بوده‌اید که به‌تازگی به یکی از چنین مناطقی سفر کرده و علائم تنفسی دارد، با پزشک خود یا با کارمندان بهداشت تماس بگیرید و موضوع را با آنها درمیان گذاشته و مشورت کنید.

  آیا بایستی کودکم را در خانه نگهدارم و به مدرسه نفرستم؟

  اگر کودک شما علائم بیماری را دارد، از پزشک کمک بخواهید و به دستوراتی که پزشک یا کارمند بهداشتی می‌دهد عمل کنید. درغیر اینصورت، همچون سایر عفونت‌های دستگاه تنفسی از قبیل آنفولانزا، اگر کودکتان علائم بیماری دارد، وی را در خانه بستری کنید و به خوبی از او مراقبت کنید و به اماکن عمومی نروید تا بیماری به دیگران سرایت نکند.

  اگر کودکتان علائمی مثل تب یا سرفه ندارد، و اگر بخشنامه‌ای راجع به بهداشت عمومی یا توصیه‌های رسمی مشابه دیگری درخصوص مدارس دریافت نکرده‌اید، بهتر است که کودک‌تان را به مدرسه بفرستید.

  به‌جای این که کودکان را از مدرسه دور نگهدارید، به آنها آموزش دهید که دستهای‌شان را خوب بشویند و اقدامات بهداشتی مربوط به تنفس را در مدرسه و سایر اماکن انجام دهند، از جمله شستشوی مرتب دست‌ها، پوشاندن دهان به هنگام عطسه یا سرفه با دستمال یا آرنج خم شده، و سپس انداختن دستمال داخل سطل دربسته، لمس نکردن چشم‌ها، دهان یا بینی اگر دست‌ها کاملاً شسته نشده‌اند.

  بهترین راه شستن کامل دست‌ها چگونه است؟

  ۱. شیر آب را باز کنید و دست‌ها را زیر آن بگیرید

  ۲. تمام دست‌تان را به صابون آغشته کنید

  ۳. تمام سطوح دست‌ها را به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با صابون بمالید، از جمله پشت دستها، میان انگشتان و زیر ناخن‌ها

  ۴. دست‌ها را کاملاً با آب بشویید

  ۵. دست‌ها را با دستمال تمیز یا حوله یک‌بار مصرف خشک کنید

  ۶. دست‌ها را مرتب بشویید، به خصوص قبل از خوردن، بعد از فین کردن، سرفه یا عطسه و دستشویی.

  ۷. اگر آب و صابون در دسترس ندارید، از ژل شستشوی دست الکلی با حداقل ۶۰ الکل استفاده کنید. اگر دستان‌تان به صورت مشهود کثیف هستند، حتماً با آب و صابون بشویید.

  آیا زنان باردار می‌توانند ویروس کرونا را به جنین خود منتقل کنند؟

  هنوز شواهد کافی مبنی بر اینکه ویروس بتواند در دوران بارداری از مادر به جنین منتقل شود یا تأثیر بالقوه این بیماری بر روی کودک وجود ندارد. این موضوع در حال حاضر در دست بررسی است. زنان باردار بایستی موارد احتیاطی مقتضی برای محافظت از خود در برابر این ویروس را به عمل بیاورند و چنانچه علائمی مانند تب، سرفه یا تنگی نفس در خود مشاهده کردند، سریعاً به پزشک مراجعه کنند.

  آیا مادری که آلوده به کرونا ویروس باشد، می‌تواند همچنان به نوازد خود شیر بدهد؟

  تمام مادران در مناطق آلوده و پرخطر که علائمی چون تب، سرفه یا تنگی نفس دارند، بایستی هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنند و دستورالعمل‌هایی که پزشک یا کارمند بهداشت می‌دهند را رعایت کنند. با توجه به مزایای تغذیه با شیر مادر و نقش کمرنگ شیر مادر در انتقال ویروس‌های تنفسی، مادر می‌تواند ضمن رعایت کلیه راهکارهای احتیاطی لازم همچنان به شیردهی ادامه دهد.

  درمورد مادرانی که علائم بیماری را دارند شیردهی مشکلی ندارد، مشروط بر این که به هنگام در آغوش گرفتن کودک و نزدیک بودن به کودک (ازجمله هنگام شیردهی) ماسک بزنند، دست‌ها را قبل و بعد تماس با کودک (ازجمله هنگام شیردهی) بشویند و سطوح آلوده را تمیز و ضدعفونی کنند – همانند همه مواردی که وقتی کسی مشکوک به COVID-19 و یا بیماریش تأیید شده باشد در تعامل با دیگران از جمله با کودکان بایستی انجام دهد.

  اگر مادر به شدت بیمار باشد، بایستی وی را به دوشیدن شیر و دادن آن به کودک با فنجان تمیز و/یا قاشق تشویق کرد، و در تمامی این مراحل همان روش‌های جلوگیری از عفونت فوق‌الذکر را نیز رعایت نماید.

  یونیسف برای کمک چه کارهایی انجام می‌دهد ؟

  پاسخ فعلی یونیسف تمرکز بر حمایت از دولت چین و طیف گسترده‌تری از کشورهای منطقه آسیای شرقی و اقیانوس آرام است که بیشترین موارد تاکنون در آنها گزارش شده است. از ۹ بهمن، یونیسف ۱۳ تن لوازم، ازقبیل لباس‌های محافظ، ماسک، عینک و دستکش برای استفاده کارمندان بهداشتی از راه هوایی ارسال کرده است. محموله‌های بیشتری نیز آماده ارسال یوده و یونیسف در حال تعیین مناطق کلیدی است که بیشتر نیاز به کمک دارند.

  باتوجه به ماهیت غیرقابل پیش‌بینی ویروس و انتشار مداوم آن، یونیسف همچنین با دولت‌ها، همتایان خود در سازمان بهداشت جهانی، و سایر شرکای خود در زمینه تهیه برنامه‌های اضطراری در سایر مناطق، به‌ویژه کشورهای با ساختارهای بهداشتی ضعیف‌تر و ظرفیت‌های محدودتر در مقابله با شیوع بیماری‌های این چنینی، در ارتباط است.

  در ۲۸ بهمن، یونیسف درخواست ۴۲/۳ میلیون دلار برای بالابردن سطح کمک‌های مالی در تلاش برای مهار شیوع ویروس COVID-19 داد.

  بودجه‌های اولیه صرف فعالیت‌های یونیسف در جهت کاهش انتقال ویروس از جمله تقویت اطلاع‌رسانی در مورد خطر و مقابله با اطلاعات غلط خواهد شد تا کودکان، زنان باردار و خانواده‌های آنها بدانند که چگونه از انتشار COVID-19 جلوگیری کنند و از کجا می‌توانند کمک بگیرند.

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 اسفند 1398 09:48
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 3 1 2 3
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic